Inne niż żywieniowe przyczyny biegunek

Znaczenie diety jako głównej przyczyny wystąpienia biegunki u psów i kotów zostało przedstawione w innym artykule. Poważniejszymi i trudniejszymi do wyeliminowania czynnikami zaburzającymi czynność układu pokarmowego są: obecność pasożytów wewnętrznych, zakażenia bakteryjne i wirusowe, niewydolność i zapalenie trzustki oraz wątroby, a także niedrożności przewodu pokarmowego.


Źródło: Shutterstock

Częstą przyczyną biegunek są pasożyty. Biegunkom towarzyszyć mogą inne objawy takie jak wychudzenie - pomimo ogromnego apetytu, niedokrwistość, nastroszona sierść, wzdęty brzuch. Zarobaczenie osłabia odporność miejscową i sprzyja wtórnym infekcjom. Najczęściej występującymi pasożytami są nicienie, tasiemce i pierwotniaki (Giardia lamblia oraz kokcydia). „Wyjadają” one pokarm, który pies spożył i niszczą błonę śluzową jelit zwiększając jej przepuszczalność, przy okazji wywołując stan zapalny. Pobudzają też perystaltykę, przez co niewchłonięta treść zostaje wydalona szybciej.

Nieszczepione koty i psy narażone są na zakażenie wirusem parwowirozy (tyfus psi, panleukopenia kotów). Charakterystycznym objawem są właśnie uporczywe biegunki doprowadzające w szybkim czasie do odwodnienia. Nieleczone nierzadko prowadzą do śmierci.  Do innych wirusów atakujących jelita głównie bardzo młodych zwierząt należą rotawirusy, a także bardzo powszechne w środowisku koronawirusy. Zakażenia bakteryjne mają przeważnie dramatyczniejszy przebieg i wymagają antybiotykoterapii.

Zewnątrzwydzielnicza funkcja trzustki polega na wytwarzaniu enzymów biorących udział w trawieniu. Ich niedobór w przypadku niewydolności tego narządu uniemożliwia rozkład cząstek pokarmowych wymagany do ich wchłonięcia, jedzenie jest więc w znacznej części nietrawione. Chorobie towarzyszy wilczy apetyt, chudnięcie i wydalanie dużych ilości tłuszczowego (jasnego), luźnego kału. Zwierzęciu można pomóc podając do posiłku enzymy trawienne w kapsułkach.

Nie tylko przyspieszona perystaltyka jest powodem biegunek. Zwolniona praca jelit powoduje zaleganie treści w przewodzie pokarmowym i jej fermentację. Może do tego dojść np.. w przypadku niedrożności. Powód pojawienia się biegunki jest więc czasem nie do końca oczywisty i aby wyleczyć psa lub kota konieczna bywa rozszerzona diagnostyka.