Inaczej karmisz rosnącego yorka, inaczej labradora?

Z czego wynikają różnice w żywieniu ras różnych wielkości? Czy nasz pupil dostaje wszystkie potrzebne składniki pokarmowe by rosnąć zdrowo? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi wcale nie muszą być trudne, a z pewnością pomogą pozbyć się być może kilku wątpliwości.



Źródło: Shutterstock

Różnice w sposobie żywienia rosnących psów ras yorkshire terier i labrador retriever wynikają przede wszystkim z różnej masy ciała, zarówno aktualnej jak i docelowej, tempa wzrostu oraz dotyczących życia już dorosłych osobników predyspozycji do niektórych jednostek chorobowych związanych z daną rasą.

Dorosły osobnik yorkshire terier osiąga masę ciała 3,5 kg niezależnie od płci, dobowe zapotrzebowanie psa rosnącego, powyżej 14 tygodnia życia, ważącego 1 kg, wynosi 210 kcal. W przypadku labradora retrievera masa dorosłych osobników wynosi 25-32 kg i 29,5-36 kg odpowiednio dla suki i psa, zaś dobowe zapotrzebowanie energetyczne psa 14-tydoniowego, ważącego 8 kg wynosi 1000 kcal. Z przeliczenia wynika jednoznacznie, że masa ciała nie jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość energii, którą należy podać psu i nie zwiększa się we wprost proporcjonalny sposób. Żywienie szczeniąt ras dużych (labrador retriever) musi uwzględniać proporcjonalność wzrostu układu kostnego jak i ogólnej masy ciała – im jest on szybszy tym rozwój układu kostno-stawowego może ulec zakłóceniu i dodatkowo wpływać na i tak uwarunkowane genetycznie predyspozycje do dysplazji i nieprawidłowego umiejscowienia główki w panewce stawu biodrowego. Na sposób żywienia ma także istotny wpływ ilość energii wydatkowanej w czasie aktywności fizycznej np. zabaw z właścicielem. 

Obecnie na rynku znajdują się gotowe karmy komercyjne dostosowane swoim składem do wymagań żywieniowych najbardziej popularnych ras psów. Należy tylko przestrzegać zalecanych ilości karmy wykorzystywanej w żywieniu. Natomiast metoda żywienia domowego wymaga już szczegółowej wiedzy ma temat zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze w tym energetyczne tak aby zagwarantować optymalny i prawidłowy wzrost młodego szczenięcia.