Ile zębów ma kot?

Koty, podobnie jak ludzie, rodzą się bez zębów. Proces ich wyrastania jest rozłożony w czasie, podobnie jak u ludzi. Kocie zęby są jednak wrażliwsze i wymagają odpowiedniego rodzaju pokarmu, aby zachować zdrowie.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Kocięta rodzą się bez zębów. Pierwsze wyrzynają się siekacze (cęgi, średniaki, okrajki) i kły. Ma to miejsce około  trzeciego – czwartego tygodnia życia. Już piątego – szóstego tygodnia życia wyrastają u kociaków zęby przedtrzonowe. Koty mają 26 zębów mlecznych. Po sześć siekaczy w szczęce i żuchwie czyli dwanaście siekaczy. Po dwa kły szczęki i żuchwy tj. cztery kły. Po sześć przedtrzonowców w szczęce i cztery przedtrzonowe w żuchwie co daje dziesięć przedtrzonowców.

Pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia kociaka dochodzi do wymiany zębów mlecznych na stałe. Proces zaczyna się od siekaczy, następnie wymieniane są kły, zęby przedtrzonowe i wyrastają zęby trzonowe, których w uzębieniu mlecznym nie było. Tak jak w uzębieniu mlecznym kot ma dwanaście siekaczy, cztery kły, dziesięć przedtrzonowców, ale również nowe cztery trzonowce – po dwa w szczęce i żuchwie. Zatem kot ma 30 wszystkich zębów stałych.

Niestety w przypadku kotów dość trudno jest oceniać wiek tylko na podstawie wyglądu powierzchni zębowych. Starając się ocenić wiek kota musimy brać owszem pod uwagę stan uzębienia, ale również musimy korelować go ze stanem i wyglądem ogólnym. Koty szczególnie te karmione sposobem domowych lub miękkimi karmami stosunkowo często chorują z powodu kamienia nazębnego i chorób przyzębia. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej kotów, w czym pomocna jest pasta do zębów w spray'u, która nie tylko czyści i dezynfekuje, ale także neutralizuje nieprzyjemny zapach.

Jeąli chcemy przyjrzeć się kotu i porównać, czy jego uzębienie wygląda prawidłowo, oto wzór zębowy zębów mlecznych kota  (gdybyśmy patrzyli na kota z profilu):

Szczęka 3 : 1 : 3

Żuchwa 3 : 1 : 2    co razem  daje nam 26 zębów mlecznych.

 

Wzór zębowy zębów stałych kota (gdybyśmy patrzyli na kota z profilu):

Szczęka 3 : 1 : 3 : 1

Żuchwa 3 : 1 : 2 : 1    co razem daje nam 30 zębów stałych.