I takie buty. Dla psów

Łapy, łapy, cztery łapy. A na łapach buty. Oferta butów dla psów jest dość bogata. Ale niejeden właściciel czworonoga zadaje sobie pytania. Po co psu buty? Czy to nie fanaberia opiekunów chcących przebierać swoje psy, jakby były one zabawkami lub na tyle leniwych, by nie chciało im się czyścic psich łap po każdym jesiennym czy zimowym spacerze? A może buty mają jednak jakieś praktyczne zastosowanie?

Źródło: Pixbulls

Buty dla psa przydadzą się tam, gdzie podłoże może uszkodzić poduszki psiej łapy, na przykład na górskim szlaku. Mogą okazać się również użyteczne dla psów, którym tak zimą marzną zimą łapki, że zamiast chodzić kuśtykają, trzymając w powietrzu raz jedną raz drugą kończynę. Wejście w psie buty to poprawa komfortu osobników, które mają problem z zamarzającymi kulami lodu dostającymi się często między palce. Buty chronią również przed solą i produktami chemicznymi sypanymi zimą na jezdnie i chodniki. Buty są również świetną ochroną łap urazie, zwłaszcza kiedy na łapie znajduje się opatrunek lub maść, której pies nie powinien zlizywać.

Jaki but dla kogo?

Rozważając zakup obuwia dla psa powinniśmy zastanowić się, czy naprawdę jest mu ono potrzebne, a jeśli tak jest, to w jakich sytuacjach pies będzie go używał. Jeżeli potrzebujemy produktu chroniącego łapę po zabiegu, wystarczy nam zwykły cienki but, który możemy kupić na sztuki i za nieduże pieniądze.  Jeżeli nasz pies marznie zimą i wychodzi tylko na dość krótkie spacery po mieście, nie musimy wydawać fortuny na buty wykonane z materiałów dedykowanych alpinistom. Jeżeli jesteśmy miłośnikami trekkingu czy też powożenia psich zaprzęgów, dobrze sprawdzi się nam lekkie, antypoślizgowe, sportowe obuwie skutecznie chroniące przed zimnem i wiatrem. Dobre określenie warunków w jakich obuwie będzie użytkowane jest kluczowe, by móc wybrać odpowiedni  jego model i zaoszczędzić  znaczną sumę pieniędzy.

Najprostsze i najtańsze modele psich butów możemy kupić już za około 9 złotych za sztukę. Ich wierzch wykonany jest z materiału „techno” lub nylonu, a spód podbity jest skórą lub materiałem skóropodobnym. Buty w tym typie posiadają zapięcie na jeden lub więcej rzepów, a największe rozmiary niekiedy mają ściągacz na górze cholewki. Produkty z tej półki dostępne są w kolorze czarnym, zazwyczaj w siedmiu lub dziewięciu różnych rozmiarach. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza jako ochrona znajdujących się na łapach opatrunków, lecz jako że nie chronią zbyt skutecznie przed zimnem, nie specjalnie nadają się na dłuższe zimowe spacery.

Zimowe wersje

Za parę nieznacznie droższych lecz praktyczniejszych i cieplejszych butów popularnych firm zapłacimy od 24 do ponad 50 złotych. Do wyboru mamy buty wykonane z neoprenu z miękką wkładką w środku lub z trójfazowej mikrofibry, skórzaną lub gumową podeszwą, odblaskowymi zapięciami na rzep i praktycznymi choć nieregulowanymi ściągaczami. Uwaga, nie wszystkie firmy sprzedają buty na sztuki lub pary, więc czasami chcąc nie chcąc będziemy musieli kupić cały komplet.

Bardzo dobrym pomysłem jest wypróbowanie absolutnej nowości na rynku - butów z naturalnej gumy, wielokrotnego użytku (choć wiadomo, że na zawsze nie starczą), w dobrej cenie (od ok. 7 zł za sztukę), naturalne, w 100% biodegradowalne i co najważniejsze pies może w nich swobodnie poruszać łapą i czuje podłoże, po którym spaceruje. Dostępne tutaj.

Drobne psy często mają problem z marznącymi łapami. Źródło: www.hugspetproducts.com

Jeżeli lubimy spokojne spacery po mieście i lubimy dobrze wyglądać, być może zainteresują nas buty przypominające nieco nasze obuwie sportowe. Buty w tym stylu dostępne są w różnych kolorach i wzorach, i zazwyczaj zapisane są na suwak znajdujący się z tyłu buta oraz dodatkowy rzep. Do wyboru mamy buty cieńsze, przypominające nasze trampki, nieco sztywniejsze, imitujące nasze buty sportowe i ocieplane wersje naszych kozaków i zimowych botków. Obuwie w podobnym stylu posiada zazwyczaj antypoślizgową podeszwę, a ocieplane modele stoper, zapobiegający przedostawaniu się śniegu do środka buta. Niektóre sztuki pokryte są również wodoodpornym impregnatem. Ponieważ kolorystyka tej gamy produktów jest dość bogata, a obuwie przeznaczone jest zdecydowanie do użytku miejskiego, nie znajdziemy tu raczej propozycji wyposażonych w odblaskowe elementy. Modne buty do użytku codziennego kosztują od 60 do 110 złotych za komplet czterech sztuk.

Dla amatorów uprawiania sportów zimowych w psim towarzystwie producenci przygotowali szeroki wybór profesjonalnego obuwia.

Najtańsze, nieocieplone dodatkowo obuwie w tej gamie kosztuje około 80 PLN za  komplet czterech sztuk. Najtańsze ocieplone modele kupimy już od 170 złotych. Do wyboru mamy jednobarwne buty w ciemnych kolorach lub modele ciemne z barwnymi akcentami. Wszystkie buty z tej półki posiadają odblaski  i są wodoodporne.

Bardziej zaawansowanym produktem jest obuwie z wielokierunkowym bieżnikiem, który gwarantuje przyczepność na każdej nawierzchni. Dodatkowo, buty te mają gumową wszywkę pełniącą funkcję języka oraz rzepy umieszczone nad nim, co dodatkowo gwarantuje, że but  zawsze pozostanie tam, gdzie być powinien. Za cztery buty podobnego typu zapłacimy 350 złotych bez względu na rozmiar obuwia. Za wersję ze zwykłym językiem i  inną, choć również przyczepną do podłoża podeszwą, zapłacimy około 260 złotych.

Jeśli zamierzamy bywać z psem w miejscach, gdzie śniegu jest naprawdę po przysłowiowe pachy, z pewnością docenimy specjalistyczne buty z wysoką cholewą, które stanowią rewelacyjną ochronę przed głębokim śniegiem oraz otarciem łap na przykład przez gałęzie. Buty te mają specjalną podeszwę, która zapewnia przyczepność nie tylko na śniegu ale i na lodzie, a wewnętrzny mankiet z powlekanego materiału utrzymuje but na miejscu, podobnie jak stopery i  dodatkowe ściągacze. Śniegowce te posiadają taśmę odblaskową, dzięki której nasz pies będzie lepiej widoczny nocą,  modny sportowy design i ciekawą  kolorystykę. Jeżeli zdecydujemy się je kupić, czeka nas wydatek rzędu 440 złotych, ale na pewno nie będziemy rozczarowani. 

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Jeżeli rozważamy zakup obuwia dla zwierząt nie powinniśmy kierować się modą lecz potrzebami swojego psa. Jeżeli uważamy, że buty rzeczywiście są mu niezbędne, przy wyborze konkretnego modelu kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością i wygodną naszego czworonoga, wzornictwo powinno być kwestią zdecydowanie drugorzędną. Jeżeli buty nie będą świetnie dopasowane, stabilne podczas chodzenia czy biegu, miękkie i wygodne, pies nie będzie chciał ich nosić. Co więcej, może to spowodować u niego awersję do noszenia butów w ogóle, nawet jeśli kolejna para jaką mu zaproponujemy będzie już spełniała powyższe kryteria. Pamiętajmy również, że noszenie butów nie jest dla psów czymś naturalnym, tak więc zwierzęta potrzebują czasu i cierpliwości, by przekonać się do tej dziwnej dla nich czynności.