Hotel dla psów - alternatywa nie tylko na wakacje

Jak przygotować psa do pobytu w hotelu? Czy warto go tam zostawiać? Co, jeśli pies sprawia kłopoty? Wątpliwości rozwiewa Leszek Kalisz, właściciel Dogotelu.

Źródło: Dogotel

Prowadzi Pan hotel dla psów, który uchodzi za domowy. Co ma na to wpływ?

Zawsze trzymałem swoje psy w domu, by mieć z nim dobry kontakt. W końcu po to je mamy, by cieszyć się obcowaniem ze zwierzętami. Trzymanie psa w domu, a co za tym idzie - częsty kontakt z nim, daje również zdecydowanie większe możliwości wpływania na jego zachowanie, jak również na stan emocjonalny. Dzięki temu łatwiej jest ustalić z psem prawidłowe relacje i zdobyć zaufanie do siebie.

Źródło: Dogotel
Zbliża się okres urlopowy. Jak przygotować czworonoga do pobytu w hotelu dla psów?

Pierwsze zostawienie psa w hotelu jest większym przeżyciem dla jego właściciela, niż dla samego psa. Dlatego przede wszystkim właściciel powinien się do tego przygotować. Dobrze, by udał się wcześniej do hotelu porozmawiać z obsługą i zobaczył miejsce przebywania psa, czy też jego spacerów. Większość psów może zostać w hotelu bez przygotowania. Jedynie psy trudne lub szczególnie wrażliwe można wcześniej zostawić na próbę w hotelu. Warto jednak, by był to pobyt kilkudniowy, by pies zdążył się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Takie postępowanie da gwarancję, że miejsce spodoba się psu i będzie chętnie powracał do niego.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Koszt jest uzależniony od wielkości psa oraz jego zachowania w stosunku do innych psów oraz do ludzi. Za psy lubiące towarzystwo innych psów opłata za dobę wynosi od 50 do 65 zł. Za psy, które muszą być trzymane oddzielnie lub są agresywne do ludzi, opłata jest podwyższona i może dochodzić nawet do 85 zł.

Jak długo pies może przebywać w hotelu? Od czego jest to uzależnione? 

Źródło: Dogotel

Nie ma ograniczeń co do długości pobytu psa w hotelu. Równie dobrze można zostawić psa na kilka godzin lub na kilka miesięcy. Jedynie w przypadku psów bardzo wrażliwych warto, by pierwszy pobyt był przynajmniej kilkudniowy. Kolejne mogą być bardzo krótkie. W przypadku pobytów dłuższych właściciele obawiają się, że pies ich zapomni. Nic takiego się nie dzieje. Nawet po kilkumiesięcznych pobytach pies doskonale rozpoznaje swoich właścicieli i chętnie wraca do domu. Takie psy równie chętnie wracają do hotelu i nawet po kilkuletniej niebytności w nim wspaniale pamiętają to miejsce.

Jak wyglądają pomieszczenia, w których przebywają psy?

Nie ma tu żadnych fajerwerków. Psy mają swój pokój, w którym przebywają w towarzystwie innych psów lub osobno. Dostają swoje kocyki, na których mogą się wylegiwać do woli, kiedy nie bawią się z kolegami.

Na jakie atrakcje mogą liczyć czworonogi?

Psy mają przynajmniej trzy wyjścia na dwór, w tym jedno godzinne, podczas którego mogą się wyszaleć do woli na ogrodzonym terenie o powierzchni 4000 m2. Można również zamówić psu dodatkowy trening, podczas którego pies uczy się sztuczek i lepszych relacji z człowiekiem.

Czy dla każdego psa, bez względu na rasę, znajdzie się miejsce w hotelu?

Ponieważ mam bardzo duże doświadczenie w pracy z psami, nie zdarzyło mi się nigdy, bym nie mógł wziąć jakiegoś psa. Tak więc znajdą u mnie schronienie nawet psy problemowe i agresywne. Oczywiście wymagają one specjalnej opieki, dlatego mając takiego psa trzeba liczyć się z wyższymi opłatami.

W jaki sposób radzą sobie Państwo z tęsknotą psów za właścicielami?

Po prostu robię tak, by psy nie tęskniły. Gdy pies pierwszy raz przychodzi do mnie, biorę go i wyprowadzam na spacer. Wtedy właściciel odchodzi i gdy wracam z psem, to już go nie ma. Dzięki temu pies nie widzi odchodzącego pana i tęsknoty są zdecydowanie mniejsze. Poza tym pies, który zdecydował się pójść ze mną uznaje moje przywództwo, tak więc znajdując się w nowym stadzie, czuje się bezpiecznie, co dodatkowo zmniejsza tęsknoty. Dodatkowo psy lubiące zabawy z pobratymcami pochłania towarzystwo innych psów, które znajdują się u mnie.     

Czy zdarzyło się, że pies poczuła się na tyle "domowo", że nie chciał wrócić do właścicieli?     

Bardzo rzadko zdarza się, by pies nie chciał wracać do domu, ale za to w większości chętnie wracają do mnie przy kolejnych wizytach. Jak już się zadomowią w hotelu, traktują go, jak swój drugi dom. Chętnie przychodzą, jak również chętnie wracają z powrotem. Myślę, że chciałyby mieć obydwa miejsca na stałe.

Dogotel – domowy hotel dla psów

Wrocław, ul. Hermanowska 26a

www.dogotel.pl