Hormon w sprayu uspokaja psy

Chociaż większość psów to spokojne i przyjacielskie zwierzęta, także wśród czworonogów zdarzają się przypadki agresywnych osobników. Czasami jedynym sposobem pozwalającym rozwiązać ich problemy jest długa i kosztowna terapia prowadzona pod okiem doświadczonego behawiorysty. Na szczęście istnieją też znacznie prostsze metody. Niedawno naukowcy opracowali specjalny spray, który zawiera hormon wpływający uspokajająco na czworonogi.

Naukowcy udowodnili, że oksytycyna uspokaja agresywne psy Naukowcy udowodnili, że oksytycyna uspokaja agresywne psy Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Tym hormonem jest oksytocyna, która ma nie tylko działanie uspokajające, ale także poprawia funkcjonowanie ssaków w grupie oraz wpływa korzystnie na ich relacje z otoczeniem. W przypadku ludzi, duże ilości oksytycyny wydzielają się w chwilach miłosnych uniesień. U zwierząt bywa z tym różnie, dlatego zaczęto eksperymentować z podawaniem im tego hormonu. Szybko okazało się, że poddane tej dość specyficznej terapii psy stają się znacznie weselsze i bardziej towarzyskie oraz chętniej zaprzyjaźniają się z innymi czworonogami. Zdaniem naukowców w przypadku podania większych dawek oksytycyny możliwe jest przeobrażenie osobowości nawet najbardziej złośliwego czy naburmuszonego zwierzaka.

Dotychczas w badaniach wzięły udział jedynie psy, ale planowane są też podobne eksperymenty na kotach. Wszystkie szesnaście przebadanych czworonogów wykazywało duże zmiany w zachowaniu po podaniu oksytocyny. Po terapii z użyciem hormonu, psy stawały się znacznie bardziej potulne i łagodne. Dlatego planowane jest wykorzystanie oksytycyny do uspokajania zwierząt i oduczania ich agresywnych zachowań. Spray z oksytycyną przyda się także z pewnością podczas szkolenia psów. Oby tylko długotrwałe stosowanie tej metody, nie odbiło się niekorzystnie na zdrowiu fizycznym lub psychice zwierząt.

 

Źródło: Mother Nature Network