Honorowy Dawca Krwi - Pies

Nie tylko ludzie mogą zostać honorowymi dawcami krwi. Ich pupile też mogą podzielić się ze swoimi czteronożnymi braćmi tym bezcennym darem.

Źródło: Shutterstock

Banki Psiej Krwi istnieją na większą skalę w Stanach od początku lat dziewięćdziesiątych. W tamtym okresie banki krwi utrzymywały własną hodowlę psów i kotów, które regularnie oddawały krew.

Wraz z rozwojem medycyny i awansem społecznym psów i kotów na pełnoprawnych domowników, nastąpił wzrost zapotrzebowania na krew i produkty krwiopochodne. Pojawiły się banki psiej krwi na wzór centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Idealny dawca mus być zdrowy, mieć aktualną książeczkę szczepień, być w wieku od roku do 8 lat, nie przyjmować żadnych leków za wyjątkiem profilaktyki przeciw pchłom, kleszczom i pasożytom, ważyć min. 23 kg, być zrównoważonym emocjonalnie, pogodnym psem. Suki muszą być wysterylizowane. Wcześniejsze transfuzje krwi, czy posiadanie potomstwa  wykluczają potencjalnego dawcę. Cała procedura oddawania krwi trwa około 2 godzin. W zależności od kliniki obecność właściciela jest obowiązkowa lub zbędna.

Podczas pierwszej wizyty określa się grupę krwi psa. Psy mają 13 typów krwi, grupy krwi oznacza się uwzględniając występujące na krwinkach czerwonych erytrocytarne antygeny powierzchniowe. Psy badane są pod kątem chorób zaraźliwych. Jeżeli pozytywnie przejdą wszystkie testy, za ok. miesiąc zapraszane są na pobranie krwi.

Usługi medyczne dla psów w Stanach nie są tak drogie jak koszty opieki medycznej dla ludzi, ale do tanich też nie należą. Psi i koci dawca krwi nie płaci za wykonywane testy i wizytę u weterynarza. Jeżeli nasz honorowy dawca krwi w przyszłości sam potrzebowałby transfuzji, otrzyma krew i produkty krwiopochodne za darmo

Poniżej przykładowe ceny produktów krwiopochodnych dla psów, oferta firmy Animal Blood Resources International.

Psy:

  • Osocze mrożone 240ml 165$
  • Osocze świeżo mrożone 240ml 143$
  • Koncentrat krwinek czerwonych DEA 4. plus 250ml 135$
  • Koncentrat krwinek czerwonych DEA 1.1 minus 250ml 118$
  • Zamrożony koncentrat krwinek płytkowych (ubogoleukocytarny) 100ml 302,50$

W przypadku pilnego zapotrzebowania, firmy oferują ekspresową wysyłkę za dodatkową opłatą.

http://abrint.net/

http://www.vetmed.ucdavis.edu/