Hiszpańskie koty miauczą i dzwonią

Jednobarwne, kolorowe, gładkie i z wzorkami. Propozycji i wzorów kolorystycznych obróżek dla hiszpańskich kotów jest wiele. Obowiązkowo wyposażone są w kulkowy dzwoneczek, który wbrew pozorom ma bardzo praktyczne zastosowanie.

Kolorowe obroże dla kotów to najnowsza moda. Kolorowe obroże dla kotów to najnowsza moda. Źródło: autor: Agnieszka Kozak

Koty zapewne nie miałyby problemów z wyborem dla siebie obróżki. Po prostu obeszłyby tę część sklepu szerokim łukiem kierując się w stronę działu z suchym i mokrym jedzeniem. Jednak to my decydujemy za naszych ulubieńców i mamy prawo wyboru pasującej idealnie do zwierzaka obróżki.

Najczęściej wyboru dokonują dzieci, które przychodzą tu na zakupy w towarzystwie dorosłych – wyjaśnia Pilar sprzedawczyni z dużego stoiska zoologicznego w dwupiętrowej hali targowej w centrum Palmy. Dzieci zwykle wybierają brokatowe, błyszczące ozdoby. Ładnie mienią się na kociej szyi w naszym hiszpańskim słońcu – wyjaśnia podsuwając wybrane przez siebie egzemplarze. - Im bardziej kolorowe, tym chętniej sięgają po nie dzieci – dodaje Pilar.

Na ogół kupują po jednej sztuce. Ale niektórym pociechom udaje się ponoć namówić płacącego za zakupy na dwie sztuki. Cena jednej obróżki to niecałe 5 euro (ok. 21 zł). Dorośli decydując się na zakup takiego gadżetu wybierają raczej stonowane kolory, jednobarwne, lub z delikatnym wzorkiem. Dla kotka to żadna różnica – śmieje się radośnie Pilar – ale ważny jest dzwoneczek.

Dzwoneczki na kocich obrożach ratują ptaki przed tym domowym drapieżcą. Źródło: Shutterstock
Wprawdzie to nie w porządku dla zwierzęcia, którego główną cechą jest bezszelestne skradanie się, ale dzięki dzwonkowi udaje się uratować kilka wróbli. Nasze domowe koty często spacerują po ogrodach i wsiach, a tam jest trochę ptactwa – wyjaśnia na koniec.

Poza ratowaniem życia hiszpańskich wróbli, obróżka spełnia też jeszcze inną, bardzo ważną funkcję: na jej wewnętrznej stronie można bowiem wpisać dane kotka oraz jego właściciela. Dzięki temu „kocia zguba”, której zdarzy się zabłądzić, szybciej trafi do domu swojego opiekuna.