Higiena oczu psa

Chcąc mieć zadbanego i zdrowego psa jako właściciele, musimy nie tylko dbać o dietę, ruch, ale także pamiętać o codziennej higienie. Pies odbiera bodźce ze środowiska głównie poprzez węch, dlatego wydawałoby się, że wzrok nie jest dla niego niezbędny do normalnego funkcjonowania. A jednak.

Oczy psa są wrażliwe na ciała obce i związki chemiczne, szczeólnie u szczeniąt. Oczy psa są wrażliwe na ciała obce i związki chemiczne, szczeólnie u szczeniąt. Źródło: Shutterstock

Ostrość widzenia oraz postrzeganie przestrzenne jest gorsze u psa niż u człowieka. Natomiast zwierzęta lepiej rozróżniają odcienie szarości, dzięki czemu lepiej widzą po zmroku. Dlatego należy dbać o zdrowie oczu psa. Nie jest to trudne, zwłaszcza, że szybko można wyłapać niepokojące zmiany w wyglądzie oczu naszego pupila. Codziennie należy zwracać uwagę na to czy spojrzenie psa jest wyraźne i pełne życia.

Normalnym zjawiskiem u psów jest ciągła produkcja łez. Mają one funkcję nawilżającą, odkażającą i oczyszczającą. U zdrowego psa łzy naturalnie spływają kanalikami łzowymi do jamy nosowej. Jednak jeśli zwierzę ma alergię lub jeśli kanaliki są zatkane (np. przez piasek), zrośnięte (u psów ras miniaturowych) lub nie funkcjonują prawidłowo z innego powodu to łzy spływają kącikiem oka i moczą sierść. Należy udać się do lekarza weterynarii i dogłębniej zbadać przyczynę. Oczy psa mogą również łzawić z powodu podrażnienia ich przez rzęsy, długą sierść. Można wtedy ją podciąć lub spiąć.

Nie należy mylić łez z popularnymi „śpioszkami”. Powieki produkują w kącikach oka zasychającą wydzielinę, która również ma za zadanie nawilżanie gałki ocznej. Można ją usunąć czystym  gazikiem namoczonym w letniej, czystej wodzie lub soli fizjologicznej lub specjalnie przeznaczonym do tego łagodnym płynem. Jeśli zauważymy, że wydzielina zmieniła kolor, zapach i konsystencję należy udać się do lekarza weterynarii po poradę. Możliwe, że mamy wtedy do czynienia z zapaleniem spojówek. Należy wtedy stosować się do zaleceń lekarza i jeśli nie ma przeciwwskazań stosować krople ze świetlika lekarskiego (Euphrasiarostkoviana), który ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wydzielinę trzeba na bieżąco usuwać czystym gazikiem nasączonym letnią wodą lub solą fizjologiczną.

Wydzieliny z oka stanowią materiał zakaźny dlatego nie możemy dopuścić do ich powtórnego kontaktu z psem. Należy pamiętać, aby nie przeprowadzać zabiegów higienicznych przy pomocy waty lub innych włókien, które się rozwarstwiają i zostawiają niteczki, które dodatkowo podrażniają narząd wzroku zwierzaka. Rumianek, kiedyś popularny, nie nadaje się do pielęgnacji oczu psów i może powodować jego podrażnienia.

Jeśli pies często mruży oczy, zwłaszcza po spacerze czy ostrej zabawie, zbadajmy czy coś nie wpadło mu do oka (np. włos, piasek). Jeśli tak się stało to spróbujmy delikatnie usunąć ciało obce czystym gazikiem namoczonym w soli fizjologicznej albo czystej, letniej wodzie. Dobrze jest po usunięciu ciała obcego profilaktycznie stosować krople do oczu z zawartością świetlika lekarskiego.Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć ciała obcego lub stan oka pogarsza się, należy jak najszybciej udać się do lecznicy.

Również wtedy kiedy pies stał się wrażliwy na światło albo przeciwnie, nie reaguje na bodźce wzrokowe (zabawki, przeszkody) należy szybko odnaleźć przyczynę. Starsze psy mogą cierpieć na zmętnienie rogówki (katarakta) prowadzące do utraty wzroku. Jeśli soczewka oka staje sięmętna, mleczna albo niebieskawa to mamy do czynienia z tym schorzeniem. Jednak u psów niektórych popularnych ras (np. golden i labrador retrieverów) objawy mogą się rozwijać już od pierwszego roku życia. Początkowo są one widoczne tylko przy badaniu okulistycznym. Dlatego przy corocznym ogólnym badaniu weterynaryjnym (np. przy szczepieniu) należy poprosić o to badanie, gdyż chorobę można leczyć operacyjnie (fakoemulsifikacja).

Mętnienie soczewki oka może w każdym momencie się zatrzymać i nieznacznie ograniczyć widzenie, bądź rozwijać się do momentu całkowitej utraty wzroku przez psa. Na szczęście pies ma czas na zastąpienie zmysłu wzroku innymi zmysłami i szybko uczy się dobrze funkcjonować w znanym sobie środowisku. Zaćma jest schorzeniem dziedzicznym, obecnie są możliwe testy pozwalające wykryć geny odpowiedzialne za tą cechę. Istnieje wiele innych schorzeń oczu, które można wykryć przy pomocy testów genetycznych. Na przykład postępujący zanik siatkówki. Dla dobra przyszłych pokoleń psów zalecane jest robienie testów genetycznych, a negatywne wyniki są konieczne dla psów ras podatnych przed dopuszczeniem do hodowli.

Posiadając psa z czaszką brachycefaliczną (mopsy, pekińczyki, buldogi), musimy uważać, aby nie poddawać go stresom, dużym wysiłkom i intensywnym zabawom. Anatomicznie mały oczodół w stosunku do gałki ocznej może spowodować nawet wypadnięcie oka. Wtedy natychmiast należy udać się do lecznicy, gdyż minuty decydują o uratowaniu oka psa. Należy wtedy oko i oczodół zwierzęcia okryć czystym, wilgotnym materiałem, aby zapobiec zakażeniom i wyschnięciu gałki ocznej.

Wpatrujmy się w piękne oczy naszych podopiecznych nie tylko z miłością, ale również z uwagą i dokładnością. Pamiętajmy o corocznych badaniach okulistycznych oraz o tym, że przeciągi i klimatyzacja mogą przesuszać i podrażniać oczy. Dzięki temu pies będzie mógł dożyć sędziwego wieku wpatrując się, dosłownie, w swojego Pana.