Haracz za przyjaciela?

Kupno karmy, suplementów diety, wizyty u lekarza, groomera, to tylko niektóre z wydatków ponoszonych przez właścicieli czworonogów. Podatki od usług i towarów widocznie nie resortowi finansów nie wystarczają, więc od psów i kotów ich właściciele muszą zapłacić podatek. O ile przyjaźń jest za darmo, to posiadanie czworonożnego przyjaciela już trzeba opłacić.

Źródło: Shutterstock

Tak, tak! Choć może wydawać się to dziwne, kupując od hodowcy rasowego kotka, trzeba wypełnić z tego tytułu zobowiązanie wobec skarbu państwa. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 615/09), obrót zwierzętami regulowany jest w oparciu o przepisy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jaka jest stawka podatku? Taka sama, jak przy zakupie auta czy nieruchomości. Wynosi mianowicie 2 proc. wartości przedmiotu sprzedaży. W przypadku nabycia kotka droższego niż 1000 zł (kwota, od której należy uiścić powyższą daninę), podatek musi być wniesiony w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy z hodowcą oraz po wypełnieniu deklaracji podatkowej PCC-3. Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym i jest niezależny od miejsca nabycia, czyli 2 proc. ceny kociaka trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego zarówno wówczas, gdy był on kupiony w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Nie warto próbować oszustwa i zmniejszać wartość „przedmiotu umowy”. Fiskus porównuje podaną na umowie cywilnoprawnej kwotę z wartością rynkową zwierzęcia. Wątpliwe, by urzędnik uwierzył, iż udało się kupić urokliwego sfinksa za 300 czy 500 zł…

Źródło: Shutterstock
A czy kupując „tańszego” kota też trzeba zapłacić jakiś podatek? Nie, jeśli wartość rynkowa zwierzaka jest mniejsza niż 1000 zł. Wtedy wystarczy złożyć we właściwym urzędzie deklarację PCC-3. Nie trzeba też płacić podatku, gdy adoptujemy kotka ze schroniska, a także wówczas, gdy zwierzę nabywane jest od podmiotu gospodarczego wystawiającego faktury VAT. „Wolny od podatku” jest także kociak przekazany w darowiźnie, jednak jego wartość rynkowa nie może być wówczas wyższa niż 4902 zł. Do urzędu trzeba będzie przekazać w formie deklaracji informację o darowiźnie.

O tym, że posiadanie każdego przedstawiciela świata fauny, wiąże się kosztami – wie każdy właściciel pływającego, fruwającego, pełzającego czy biegającego stworzenia. Ale przyjemność i radość spędzanego wspólnie z nimi czasu i cieszenie się obecnością zwierzaka w domu jest bezcenne.