Gotowe czy gotowane? Jak lepiej karmić psa?

Jakie jedzenie dla psa jest lepsze - gotowe czy gotowane? Jaka ma być karma, żeby była dobra?

Źródło: shutterstock

Jeśli szukacie jednoznacznej odpowiedzi, to muszę was rozczarować. Nie ma takiej. Najuczciwiej jest powiedzieć - to zależy. 

Historia gotowej karmy dla psów sięga końca XIX w., czyli tego samego okresu, gdy zaczęto produkować przemysłowo np. zupy Campbell i fasolę Heinza w Stanach Zjednoczonych. Od czasów “herbatników Spratta”, czyli pierwszej amerykańskiej suchej karmy, zmieniło się prawie wszystko. A psie jedzenie jest tak zróżnicowane i dostosowane do potrzeb psów w różnym wieku, ras i aktywności, jak produkty spożywcze dla ludzi.

Słowem-kluczem karmienia psa jest zbilansowanie. Zarówno gotowe, jak i gotowane jedzenie musi być zbilansowane - mieć odpowiednie proporcje składników i właściwą ilość minerałów oraz witamin. W gotowych psich posiłkach suchych i mokrych te proporcje są (powinny być) zachowane, a receptury kontrolowane przez specjalistów. Szczególnie przestrzega się tego w przypadku karm specjalistycznych, np. dla szczeniąt, dietetycznych i skierowanych dla psów z określonymi schorzeniami. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, również i karmy mogą być tańsze i droższe. Różnią się wtedy jakością składników, ale wiąże się to też marką. Mniejsze firmy, wytwarzające bardziej “slowfoodowe” karmy, będą oferowały produkty w wyższych cenach, niż przemysłowe karmy dużych koncernów.

Jeśli decydujesz się gotować dla psa, musisz przestrzegać pewnych zasad. Pies w zasadzie jest wszystkożerny, więc nie powinien jeść tylko białka - mięsa. Grozi to problemami ze zdrowiem, między innymi niebezpiecznym schorzeniem - przebiałczeniem. Nie służą mu niektóre dodatki, przyprawy, konserwanty, a także duża ilość soli. O tym jakie przyprawy są zdrowe dla psa przeczytasz w artykule: Ziołowa herbatka dla psa? - czemu nie!. Mięso ugotowane w wodzie powinno być podawane bez tego wywaru, tak więc nasze zupy, gulasze również nie są zdrowe dla psa. Oprócz gotowanego jedzenia trzeba też podawać suplementy, w zależności od wieku i potrzeb psa. Na jedną porcję białek powinno przypadać ok. ¾ porcji węglowodanów, ⅓ porcji warzyw i owoców (np. gotowane warzywa, a owoce jako smaczki) oraz szczypta soli. Masę takiej porcji dziennej dostosowuje się do masy psa. Dobrym uzupełnieniem diety są kwasy omega 3 i 6, chlorella i enzymy trawienne - podaje się je psu przed posiłkiem. Najlepsze proporcje takich dodatków poda ci weterynarz.

O to, jaka gotowa karma będzie najlepsza dla psiaka w przypadku psów rasowych, możesz spytać hodowcę. Przy odbiorze szczeniaka powinieneś też dostać pewną ilość karmy w wyprawce.