Gogle dla psa

Słońce może być naszym ciepłym sprzymierzeńcem. Sprawia, że nasza skóra nabiera pięknego brązowego odcienia, nagrzewa wodę w jeziorach, dzięki czemu możemy się w nich pluskać do woli, no i przede wszystkim przyjemnie ogrzewa po kilku miesiącach zimowego mrozu. Jednak jak ze wszystkiego, tak z uroków słońca musimy korzystać z umiarem. Stąd kremy z filtrami UV, parasole czy okulary przeciwsłoneczne. Ludzkość wymyśliła całą masę gadżetów chroniących przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czy jednak nie zapominamy, że nasi psi podopieczni mogą wymagać takiej samej opieki?

Jeśli podróżować, to z klasą! Jeśli podróżować, to z klasą! Źródło: Shutterstock

Psie oczy – jak można o nie zadbać? Kiedy łzawią używamy kropel do oczu, kiedy są zabrudzone czyścimy je i regularnie z ich kącików wyciągamy śpioszki. A jak chronić je przed słońcem? Może używając okularów? Zdziwieni? A nie powinniście, bo dla czworonogów również stworzono linię specjalnych okularów.

Doggles

Psie okulary zaprojektowała pewna amerykańska firma. Nazywają się adekwatnie do ich przeznaczenia, czyli doggles  (dog – pies, goggles – okulary). Mają szeroki nosek, gumową elastyczną ramkę, która idealnie zakrywa psie oczy, nie odstając od głowy w żadnym miejscu. Aby doggle nie zsuwały się, ani nie przemieszczały, są zaopatrzone w dwa paski przytrzymujące szkła. Jeden z nich zakłada się za głowę pod uszami, a drugi pod brodę. Są elastyczne i tak zaprojektowane, aby w żaden sposób nie krępować ruchów psa. Nie przeszkadzają ani przy obracaniu głowy, ani przy otwieraniu pyska. Szkła doggli mogą być w kilku kolorach: fioletowym, przezroczystym, różowym, szarym, niebieskim, żółtym, brązowym i lustrzanym. Producent przewidział, że niektórzy klienci mogą być niezdecydowani, bądź będą potrzebować różnych szkieł w zależności od reszty ubioru psa lub właściciela (aby pasowały). Dlatego szkła w dogglach są wymienne i za kilka dolarów można dokupić inny kolor. Oczywiście jest też praktyczna strona psich okularów. Soczewki w 100% zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV. Aby zapewnić zwierzakowi maksymalną ochronę doggles wykonane są z nietłukącego wytrzymałego poliwęglanu. Psie okulary można kupić w pięciu rozmiarach, a ramki dostępne są w jedenastu kolorach i wzorach.

Okulary siatkowe

Producent doggli zaprojektował jeszcze jedne okulary przeciwsłoneczne dla psów. Są szersze i nie mają charakterystycznego noska pomiędzy szkłami. W zasadzie w ogóle nie mają szkieł, a są w całości wykonane ze sztywnej siatki. Przypominają trochę maskę do nurkowania. Mesh Eyewear (bo tak nazywają się okulary siatkowe) mają pewną zaletę, której nie mają doggle. Otóż przepuszczają powietrze pozwalając oddychać oczom zwierzaka. Jednak jak łatwo się domyślić, nie są aż tak skuteczne w blokowaniu promieniowania UV jak doggle. Ograniczają dostęp promieni słonecznych w 50%. Nie ograniczają natomiast pola widzenia. Dostępne są w dwóch kolorach (pomarańczowym i niebieskim) oraz w czterech rozmiarach. Paski mocujące są identycznie zaprojektowane, jak w przypadku doggli.

 K9 Optix, czyli po prostu okulary

Twórcy doggles i okularów siatkowych dla psa stworzyli jeszcze jeden rodzaj okularów - K9 Optix. Są one czymś pośrednim między dwoma wcześniej opisywanymi produktami. Mają szkła, jak doggle (oczywiście dostępne w trzech kolorach – różowym, srebrnym i jasno brązowym), ale nie przylegają ściśle do głowy, zapewniając tym samym dostęp powietrza do oczu (jak okulary siatkowe). Wciąż chronią przed światłem UV i różnymi drobinkami, które mogą się dostać do oczu psa. Jednak nie są tak skuteczne, jak doggle. Zarówno promieniowanie UV jak i pyłki czy kamienie mogą się dostać do psich oczu z boku, gdzie okulary K9 Optix już nie sięgają. Ich mocowanie, czy materiały, z jakich są wykonane niczym nie różnią się od pozostałych produktów. Może się okazać, że wasz psiak nie będzie tolerował okularów przylegających całkowicie do jego głowy, wtedy najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać K9. Dodatkowo ten typ okularów ma dodane malutkie aplikacje z cyrkonami, ułożonymi w kształcie psich łapek lub serduszka, co z pewnością ucieszy oko niejednego właściciela czworonoga.

Nigdy nie wiadomo, kiedy potrzebne będą gogle. Źródło: Shutterstock
Kiedy używać?

Psie okulary ochronne nie tylko chronią przed promieniowaniem UV. Ograniczają lub uniemożliwiają dostanie się do oczu zanieczyszczeń, pyłów, roślin i wszelkiego rodzaju paproszków. Może się to okazać bardzo przydatne, na przykład podczas biegania po lesie czy plaży. Gogle ochronne sprawdzą się też podczas jazdy na rowerze. Kiedy nasz pupil biegnie obok nas lub za rowerem, spod kół mogą wylatywać w jego stronę drobne kamyki bądź żwir. Okulary mogą uchronić go przed poważnym urazem. Będą też całkiem przydatne, jeśli właścicielem psa jest fan jazdy na motocyklu. Jeśli posiada przyczepkę i lubi zabierać swojego psa na przejażdżki to gogle są wręcz obowiązkowe. Sprawdzą się też, jeśli psiak lubi wystawiać głowę przez okno podczas jazdy samochodem.

Czy warto

Psie okulary są zarówno stylowe jak i praktyczne. Jednak są używane rzadko, a jeśli już to tylko przez osoby lubiące wyprzedzać modę. A szkoda, bo ich upowszechnienie mogłoby pomóc wielu psom. Jak na razie takie udogodnienie kojarzą się tylko z kaprysem właściciela i są raczej źle odbierane przez otoczenie. Wielu ludzi uważa, że ubieranie psa w zimowe ubranka, buty ochronne czy okulary to dziwactwo i „męczenie psa”. Faktycznie, nie każdemu zwierzakowi podoba się chodzenie w butach czy ubieranie okularów, jeśli jednak odpowiednio wcześnie i pozytywnie będą do nich przyzwyczajane jest szansa, że noszenie butów czy sweterków będą uznawały za równie naturalne, co zapinanie obroży bądź szelek. Kolory są oczywiście psu obojętne, stanowią jedynie dodatek, który ma cieszyć oko właściciela. Jednak nie wolno zapominać o praktycznym znaczeniu psich akcesoriów (o ile takie są). Jeśli mogą pomóc zwierzęciu, bądź ulżyć mu w trudach codziennego psiego życia to, czemu z nich nie skorzystać? Być może ochronne akcesoria będą kiedyś tak samo popularne jak ochronne szczepionki czy obroże przeciwpchelne. W końcu ubranka, buciki czy okulary, to też ochrona…tylko nieco bardziej kolorowa.