Godny pochówek czworonoga- cmentarze dla zwierząt

Przemijanie jest niestety nieodłącznym elementem życia, nie tylko ludzkiego. Zwierzęta domowe żyją znacznie krócej niż my, dlatego jeśli jesteśmy ich posiadaczami, ich śmierć staje się częścią naszego życia. Gdy odchodzą ukochane psy czy koty, będące naszymi przyjaciółmi, kompanami zabaw, towarzyszami w dobrym i złych momentach życia, pojawia się żal, smutek, przygnębienie, tęsknota, a także coraz częściej chęć godnego pochówku. Właściciele cmentarzy dla zwierząt wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, którzy pragną, by po ich czworonogu pozostał trwały ślad. 

Na cmentarzu dla zwierząt możemy urządzić pupilowi godny pochówek Na cmentarzu dla zwierząt możemy urządzić pupilowi godny pochówek Źródło: Stec_2012_01

Idea grzebania zwierząt istniała już w starożytnym Egipcie. Mumifikowano i grzebano wówczas zwierzęta różnych gatunków. Współcześnie najwięcej cmentarzy znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie chowanie zwierząt w mogiłach jest popularną formą rozstawania się z nimi.

W Europie pierwszy cmentarz powstał w 1881 r. w Londynie, zaś w Polsce dopiero w 1991 r i działa do dziś. Pierwsze krematorium powstało w 2010 roku. Obecnie cmentarze zwierzęce funkcjonują między innymi na obrzeżach Wrocławia (Szymanów), Bydgoszczy, Rzeszowa, Białegostoku i Rybnika. Pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej znajduje się aktualnie 11 takich placówek w kraju

Krematorium

Kremacja to spopielenie zwłok w specjalnej komorze oraz zebranie popiołu. W Polsce południowo- zachodniej, centralnej i wschodniej istnieją zakłady oferujące rzeczoną usługę. Indywidualne spopielenie zwłok naszego pupila to jeden ze sposobów na godne potraktowanie ciała czworonoga, tym bardziej, że oferujące je firmy umożliwiają właścicielowi udział w procesie. Po kremacji prochy składane są w urnie, którą można wybrać na miejscu. Ceny za usługę indywidualną (poddania kremacji tylko jednego zwierzaka) kształtują się powyżej 500 zł (psy) i powyżej 400 zł.(koty). Istnieje możliwość poddania procesowi innych domowych zwierząt (myszy, chomiki, króliki) i ptaków. W zależności od wielkości zwierzaka spopielenie trwa do 3 godzin.

Jeśli zdecydujemy się w ten właśnie sposób rozstać z ciałem pupila, warto poprosić o certyfikat kremacji, upewnimy się w ten sposób, że zakład działa jawnie i zgodnie z prawem.

Cmentarz dla zwierząt

Niezwykle ważnym aspektem dla wielu właścicieli zwierząt jest kwestia ich pochówku. Coraz więcej ludzi nie chce, aby ich zmarły pupil trafił do przemysłowej spalarni. Godne postępowanie z ciałem psa czy kota: jego transport, kremacja, złożenie w ziemi, powodują, że ból po stracie czworonożnego przyjaciela może być łatwiejszy do zniesienia, jest również wysoce moralny z etycznego punktu widzenia. 

Usługi, jakie oferują działające w Polsce cmentarze, to pochówek, nagrobek i tabliczka pamiątkowa oraz całoroczna pielęgnacja grobu przez określony okres. Pochówek wedle woli właściciela zwierzaka odbywa się w trumnie (50-350 zł), urnie lub bezpośrednio w ziemi. Zwłoki składane są w mogile zbiorczej (od 50zł) lub indywidualnej (od 200 zł, w zależności od gatunku i masy ciała zwierzęcia). Na nagrobku grawerowane są wybrane przez nas napisy (imię, gatunek, wiek, krótki opis zwierzaka). Możemy umieścić fotografię lub rysunek z podobizną ulubieńca. Obok pochowanego zwierzęcia, może zostać pochowany również inny nasz czworonóg. Oczywiście istnieje możliwość wizyt na cmentarzu.

Jeśli decydujemy się na taką formę pochówku naszego czworonoga, najlepiej znaleźć cmentarz jak najbliżej miejsca zamieszkania, choć nie zawsze jest to możliwe. Odległość może uniemożliwić nam wizyty tak często jakbyśmy chcieli, w zatem uzgodnić z właścicielem cmentarza kwestie pielęgnacji nagrobka. W kwestii omawianych miejsc radą może służyć lekarz weterynarii. Z pewnością godny pochówek czworonoga uspokoi nieco jego właściciela i pozwoli na pamięć o ulubieńcu przez długie lata.

 

Bibliografia:

1. http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=31&kat_id=1540

2. http://krematoriumdlazwierzat.com/index.php/cennik

3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_dla_zwierz%C4%85t