Gdzie zamówić kocią mumię?

Wydawałoby się, że sztuka mumifikacji zginęła wraz z upadkiem cywilizacji starożytnego Egiptu. A jednak. Amerykańska firma Summum szczyci się faktem, że jest jedyną firmą na świecie oferującą usługi mumifikowania dla ludzi i zwierząt. Kocia mumia staje się więc bardzo realną możliwością.


Kocia mumia? Jeśli tylko klient ma życzenie. Kocia mumia? Jeśli tylko klient ma życzenie. Źródło: „Victor” i Mummiform Cat ®, www.summum.us/mummification

Nigdy nie zapomnę wizyty w domu bogatej nowojorskiej rodziny, właścicieli kilku Yorkshire Terierów. Moją uwagę przykuł jeden z nich, pozostający nieruchomo i na wzniesieniu. Okazało się, że piesek zmarł i pani domu nie mogąc się z nim rozstać, postanowiła wypchać pieska niczym myśliwskie trofeum. Widok doprawdy osobliwy. Jeżeli nie chcemy szokować naszych gości, możemy zdecydować się na umieszczenie… zmumifikowanego ciała naszego pupila w formie odlanej w brązie. 

Koszty mumifikacji zwierzaka wahają się od 6000$ do 128000 $ w zależności od jego wagi, rozmiaru oraz rodzaju formy, w której umieszczane jest zmumifikowane zwierzę. Najczęściej formy odlewane są z brązu. Z uwagi na wysokie koszty, firma kładzie nacisk na bardzo dokładne opisanie szczegółów.  

W przypadku kotów firma oferuje dwa rozmiary form, mniejszy dla kotów mierzących mniej niż 56cm. Kota mierzymy w pozycji siedzącej od przodu głowy do podstawy ogona. Firma na stronie internetowej podaje jak przygotować mniejsze zwierzę po śmierci do procesu mumifikacji. Ciało kota, psa lub ptaka należy umieścić w plastikowym worku w pojemniku wypełnionym lodem, na wierzchu pomiędzy ręcznikami. Następnie szczelnie zamknąć. Można też włożyć ciało do lodówki. Właściciel jest odpowiedzialny za transport ciała zmarłego pupila do siedziby firmy w Salt Lake City. W przypadku transportu lotniczego należy wywiercić w kontenerze dziurę o średnicy 5mm.

Kot, pies, koń, świnka morska - dla amerykańskiej firmy nie ma mumii niemożliwych. Źródło: „Butch” (Mummiefied Doberman Pinczer), http://www.summum.us/mummification

Cały proces trwa od 4 do  8 miesięcy. Każdy właściciel mumifikowanego zwierzęcia proszony jest o napisanie duchowego przesłania.  Przesłanie ma pomóc zmarłemu zwierzęciu w jego drodze ku wieczności. Specjaliści Summum radzą też opisać jaki los po śmierci chcielibyśmy dla naszego ukochanego zwierzaka. Według nich zawarcie takich wskazówek pomoże zwierzęciu w przejściu na drugi świat. Jeżeli pies miał ukochany kocyk, zabawkę lub smakołyk ich obecność podczas procesu mumifikacji jest rekomendowana.   

Firma Summum oferuje też mumifikację koni i innych dużych zwierząt. www.summum.org