Gdzie szkolić psiego sportowca?

Ośrodek szkolenia psów w Polsce może otworzyć każdy. Nikt nie nadzoruje tej działalności. Dlatego wybór odpowiedniej psiej szkoły w największej mierze spoczywa na nas. Jak wybrać dobry ośrodek szkolenia i po czym poznać dobrego instruktora?

Dobry trener poświęca uwage każdemu psu. Na zdjęciu - szkolenie z flyball. Dobry trener poświęca uwage każdemu psu. Na zdjęciu - szkolenie z flyball. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Zanim zdecydujemy się na ośrodek szkolenia, wybierzmy się tam osobiście, najlepiej na zajęcia. Przyglądając się pracy instruktora więcej się o nim i jego ośrodku dowiemy niż z rozmowy telefonicznej czy strony internetowej. Poza tym piękna storna w Internecie, bogata oferta czy atrakcyjna cena to nie wszystko. Szkolenie psa wymaga ścisłej współpracy z instruktorem, który pokaże nam, jak mamy pracować ze swoim psem. Co więcej, w przypadku szkolenia psa do konkretnego sportu dany ośrodek powinien nie tylko mieć wykwalifikowaną w tym celu kadrę, ale i odpowiedni sprzęt. Co znaczy odpowiedni? Weźmy za przykład agility. Aby uprawiać tę dyscyplinę, potrzebujemy specjalnego toru do ćwiczeń. Wszystkie przeszkody powinny być bezpiecznie i o wymiarach takich, na jakich odbywają się zawody. W skrócie mówiąc- ośrodek, którego szukamy, powinien mieć: wykwalifikowaną kadrę i odpowiedni sprzęt.

Wykwalifikowana kadra

Instruktor, u którego chcemy szkolić swojego przyszłego sportowca, powinien mieć wiedzę oraz doświadczenie w pracy z psem, a przede wszystkim doświadczenie w szkoleniu psa do konkretnego sportu. Być może jest byłym zawodnikiem i zawody zna od podszewki. Dobrze, jeśli instruktor sam uczestniczy w zawodach bądź jest w nich sędzią. Znaczy to, że jest obeznany we wszystkich regulaminach. Znajomość regulaminu zawodów to podstawa do brania w nich udziału. Dzięki jego znajomości unikniemy błędów i nie będziemy denerwować się na decyzje sędziego.

Dobry instruktor

Pies musi się uczyć z przyjemnością, inaczej sportowe zadania będzie wykonywał pobieżnie. Na zdjęciu - szkolenie z agility. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Po czym poznać dobrego instruktora? Najlepiej przyjrzeć się jego pracy. Jakie metody szkolenia wykorzystuje, jaki ma kontakt z psami i ich właścicielami? Osoba pracująca z psami powinna być łagodna, spokojna, opanowana, wesoła, pełna entuzjazmu i konsekwentna. Ktoś, kto jest nerwowy, pokrzykuje zamiast tłumaczyć, szybko nas zniechęci do siebie. Ktoś, kto wydziera się na psa i szarpie go na smyczy czy w kolczatce, z pewnością zniechęci naszego psa do pracy i szkolenia! Dobry instruktor to osoba ambitna, która chętnie jeździ na psiarskie szkolenia czy warsztaty. Zapytajmy, gdzie ostatnio była i czego się nauczyła? Praca z psami jest wymagająca i tylko ludzie, dla których szkolenie jest pasją, a nie jedynie sposobem na zarobienie pieniędzy, będą dobrymi instruktorami. Nie zapomnijmy zapytać też o osiągnięcia instruktora na polu interesującej nas dyscypliny. Jakie zdobywał miejsca, od jak dawna zajmuje się daną dyscypliną, czy jego wychowankowie też osiągnęli jakieś sukcesy?

1 2