Gdzie Sylwester 2018 bez miejskich fajerwerków?

Wszyscy lubimy Święta i sylwestrową zabawę, ale czy pamiętamy wtedy o naszych milusińskich? Według badań około połowa psów panicznie boi się wybuchów petard i innych głośnych odgłosów. Noc sylwestrowa to dla nich ogromna dawka stresu. Pogratulujmy władzom tych miast, które w tym roku rezygnują z wybuchów na rzecz laserów. Sprawdź, czy Twoje miasto jest miłośnikiem jego czworonożnych mieszkańców. 

Źródło: Pancho+ / Foter / CC BY-NC-SA

Warszawa wraz z nastaniem rządów nowego prezydenta Rafała Trzaskowskiego zrezygnowała z wieloletniego zwyczaju organizowania sylwestrowego pokazu fajerwerków. Prezydent, sam posiadacz buldożka francuskiego, podjął jako jedną z pierwszych dobrą dla miłośników zwierząt i ich braci mniejszych decyzję.

Dzięki działalności prozwierzęcych aktywistów w Sylwestra mieszkańcy takich miast jak Olsztyn, Gdańsk, Częstochowa, Kielce, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Łódź, Bielsko-Biała a także Szczecin nie usłyszą już sylwestrowych wystrzałów, natomiast w Toruniu włodarze zdecydowali, że z fajerwerkami bawią się mieszkańcy słynącego z pierników grodu już po raz ostatni.  

Pamiętajmy, że psy słyszą 7 razy lepiej niż ludzie. A niejednego z nas przestraszyły strzelające w niebo petardy. Więc miejmy wyrozumiałość i nie stresujmy niepotrzebnie zwierząt.

Co możemy zrobić dla naszych czworonożnych przyjaciół w tych dniach? Oto krótki przewodnik:

  1. Nie zostawiaj zwierzaka samego w domu (!)

  2. Ważne, żeby zwierzak miał adresatkę, która w najgorszym wypadku ucieczki, gdy seria wybuchów zaskoczy Was na przykład na spacerze, pomoże odnaleźć właściciela. Adresatka powinna zawierać telefon do ciebie.

  3. W domu zasłoń okna i zamknij je szczelnie, tak by w jak najmniejszym stopniu zwierzak odczuł zaokienne wybuchy petard.

W gabinetach weterynaryjnych znajdziemy środki, które w porozumieniu z weterynarzem spowodują, że nasz pupil się wyciszy i nie będzie aż tak wrażliwy na huk petard.

Co zamiast pokazu fajerwerków? Mamy w Warszawie wielką iluminację i planowany na Sylwestra bezgłośny pokaz laserowy. Problemem mogą być imprezy organizowane przez poszczególne samorządy, jak również zorganizowane przez osoby prywatne pokazy sztucznych ogni. Miejmy jednak nadzieję, że mieszkańcy będą używała fajerwerków w ograniczonym zakresie.


z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem