Gdy znudził nam się spacer wkoło bloku

Alternatywą nudnych spacerów w ciągle tym samym parku czy wkoło bloku jest dogtrekking. Czym jest dogtrekking i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników psów?

Źródło: Shutterstock

Na czym polega dogtrekking?

Najkrócej ujmując dogtrekking jest wędrowaniem z psem, turystyką z psem.

Dogtrekking to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, w której mogą się spotkać wszyscy miłośnicy psów niezależnie od tego czy psy są po prostu ich towarzyszami czy ze swoimi podopiecznymi uprawiają inne psie sporty jak agility, dog frisbee, IPO czy psie zaprzęgi.

Dogtrekking jest najbardziej przyjazną i otwartą na wszystkich właścicieli psów imprezą, która proponuje aktywny i niezwykle ciekawy sposób spędzania czasu z psem.

Ideą dog trekkingu jest możliwość jego uprawiania przez każdego, kto ma tylko chęci. Zawodom dogtrekkingowym przyświecają głównie dwa cele: świetna zabawa i zdrowa rywalizacja. Zawsze na pierwszym miejscu dba się o dobro psa, zaś swoje ambicje usuwa się w cień.

Poważnie i na luzie

Dogtrekking może być uprawiany dwojako – rekreacyjnie lub sportowo. Dzięki temu udział w nim mogą brać wszyscy. Całe rodziny, nawet z bardzo małymi dziećmi na zawodach dogtrekkingowych to nie rzadkość. Niekiedy można spotkać na szlaku dzieci w wózkach pchane przez mamę lub maluchy  niesione na plecach maszerującego taty ciągniętego przez psa.

Dogtrekking w zależności od formy uprawiania satysfakcjonuje zarówno osoby nastawione na sportową rywalizację jak i te które najzwyczajniej poszukują przygód lub chcą zobaczyć piękne miejsca w towarzystwie swojego pupila.

Dogtrekking to pzygoda, to piękne miejsca i bislkie towarzystko psa. Źródło: Shutterstock
Spacer vs dogtrekking

Niekiedy określa się dogtrekking jako ciekawszą alternatywę spaceru. Czasami mówi się, że dogtrekking to po prostu spacer z psem. Istnieje jednak różnica pomiędzy zwykłym specem po parku czy osiedlowych uliczkach a dogtrekkingiem.

Po pierwsze wędrowanie z psem odbywa się w niezwykle ciekawych i pięknych miejscach. Najczęściej są to szlaki turystyczne w górach lub parkach krajobrazowych. Organizatorzy imprez dogtrekkingowych starają się wybierać takie szlaki by uczestnicy zawodów mieli jak najwięcej przyjemności z wędrowania wśród dzikiej i pięknej przyrody. Dokładają wszelkich starań aby właściciele psów mogli podziwiać najpiękniejsze widoki w towarzystwie swoich ukochanych pupili.

Po drugie dogtrekking jest marszem na orientację. Zawodnicy mają do pokonania określoną trasę, podczas której muszą zaliczyć punkty kontrolne.

Po trzecie i najważniejsze. W dogtrekkingu towarzyszy nam pies. Pies ciągnie człowieka w specjalnej uprzęży ułatwiając mu przez to wędrówkę.

Ponadto na zawodników dokterkkingu czekaj także inne atrakcje, które mają na celu ubogacenie czasu spędzonego przed startem, a także na mecie. Mogą na przykład brać udział w innych zawodach jak np. strzelanie z łuku. Dogtrekkingowi często towarzyszą różnego rodzaju pokazy z psami jak dogfrisbee czy zaganiania owiec i gęsi. A imprezę często kończy się nie tylko rozdaniem nagród, ale wspólnym posiłkiem lub ogniskiem w towarzystwie uczestników imprezy i ich psów.

 

Źródła: ABC dogtrekkingowca, www.dogtrekking.com.pl; Czym jest dogtrekking, www.sosdogtrekking.pl; Dogtrekking - co to jest ? - czas spędzony z psem, /www.psy24.pl; Paweł Bonk, Przygoda, specyficzny klimat i swobodna atmosfera, rozmawiał: Tomek Jakubowski, "Dog&Sport", jesień/zima 2010, s. 4-6.