Gdy zawodzą zmysły… Życie z głuchym bądź ślepym psem

Wszyscy posiadacze psów chcieliby, aby ich czworonożni podopieczni byli zdrowi, żywotni i zaradni. Widok wesołego, ruchliwego i pewnego siebie psa cieszy oko niejednego miłośnika zwierząt. Niestety w psim, podobnie jak i w ludzkim świecie nie zawsze jest idealnie. Gdy zawodzi zdrowie, rozpoczynają się kłopoty. Dobrze, jeżeli są przejściowe, a pies uległ chwilowej niedyspozycji, gorzej, gdy zawodzą zmysły. Brak wzroku czy słuchu u psa, utrudnia mu życie, ale nie dyskwalifikuje…

Źródło: Shutterstock

Wzrok, słuch, węch, dotyk i smak to narządy zmysłów pozwalające psu na odbierania bodźców ze środowiska zewnętrznego. Czynności każdego z tych zmysłów są ściśle związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. W życiu psa najistotniejszą rolę odgrywa zmysł węchu i słuchu, to dzięki nim czworonóg wyczuwa zagrożenie, odnajduje pokarm, odbiera sygnały pozostawione przez inne psy czy zwierzęta. Rola odbierania świata poszczególnymi zmysłami różni się znacznie od tej u człowieka.

Wzrok

Wzrok pozwala zwierzęciu rozpoznawać przedmioty, kształty czy barwę. Istnieją również predyspozycje genetyczne, które decydują o rozwinięciu zmysły np. charty mają ostrzejszy wzrok niż wyżły. Prawdopodobnie jednak pies widzi w odcieniach szarości, słabo rozróżnia przedmioty, niepokoją go nieznane kształty. Narząd ten pozwala naszemu pupilowi odróżnić nas od innych ludzi z odległości około 100 metrów.

Wzrok w życiu psa nie odgrywa aż tak istotnej roli jak u nas i jest rozwinięty dość słabo. Bywa, że ludziom ciężko sobie wyobrazić, że pies nie postrzega świata „oczami”, że zmysł ten odgrywa u niego drugorzędną rolę, a zaburzenia czy utrata widzenia nie wpływają tak poważnie na psychomotorykę psia jak ludzką.

Z wiekiem wzrok psa słabnie znacznie szybciej niż węch czy słuch, zdarzają się rozmaite choroby wrodzone bądź nabyte, kontuzje mogące spowodować całkowitą bądź częściową utratę wzroku nawet u bardzo młodego psa. Powszechnym schorzeniem wzroku jest u psów zaćma. W zależności od jej rodzaju, może być wrodzona, wystąpić jako konsekwencja procesów zapalnych, chorób wewnętrznych czy podeszłego wieku psa. Zaćma prowadzi do upośledzenia widzenia bądź zupełnej ślepoty. Pamiętajmy jednak, że wzrok w życiu naszego pupila nie odgrywa takiej roli jak w życiu ludzkim, czasami wręcz właściciele nie zauważają rozwijających się zmian, gdyż psiak dobrze orientuje się w środowisku za pomocą węchu.

Jak ułatwić życie psu, którego zawiódł wzrok?

Bywają schorzenia genetyczne, które powodują, że piesek przychodzi na świat z niewykształconymi oczami, bądź narząd wzroku nie rozwija się u niego. Gdy prawidłowo działają inne zmysły, pies jest młody i fizycznie zdrowy, rekompensują one brak wzroku. Oczywiście będąc opiekunem takiego psiaka, należy poświęcać mu bardzo dużo uwagi.

Pamiętajmy, że niewidome psy orientują się w terenie, zapamiętując strategiczne punkty. Poruszają się w ten sposób w naszym mieszkaniu, jak i w nowym domu, gdzie idąc od ściany do ściany rozpoznają i zapamiętują układ terenu. Im mniej w mieszkaniu sprzętów, mniej punktów pies ma do zapamiętania. Niewidome psy zapamiętują na tyle szybko, że kwestie na przykład przemeblowania naszego mieszkania, czy jakichkolwiek zmian nie są stanowią dla nich długotrwałego problemu. Ale najlepiej ograniczać duże i częste zmiany w miejscu zamieszkanym przez ślepego zwierzaka.

Właściciel może wspomóc pupila w poznawaniu nowych miejsc, oprowadzając go, pukając w ściany czy meble (lokalizowanie przedmiotów po odgłosie), analogicznie pukając w miskę pomożemy psiakowi trafić do niej (nierzadko bezbłędnie).

W przypadku niewidzących od urodzenia czworonogów trzeba być szczególnie uważnym poza domem. Wiele dźwięków jak na przykład sygnał karetki, czy stukot kół pociągu są przez takie psy nierozpoznane i mogą wzbudzać niepokój, a nawet panikę. Ważne, aby w takiej sytuacji pies słyszał nasze kroki i czuł naszą obecność, oraz prawidłowo reagował na komendy jak „stój” czy „zostań”. Możemy wprowadzić również bardziej szczegółowe polecenia, takie jak „schody” (sygnał dla psa: wie, jaka go czeka przeszkoda, pozwala zniwelować ryzyko upadku) „ściana” (sygnał dla psa: napotkana przeszkoda, trzeba się zatrzymać, uniknięcie uderzenia), itp.

Pies, który nagle stracił wzrok

Nagła utrata wzroku może być spowodowana schorzeniami okulistycznymi, wypadkiem bądź wiekiem. Starsze psy z reguły mają też osłabione inne zmysły, w dodatku całe życie widziały, dlatego tej grupie najtrudniej przychodzić zaaklimatyzować się do życia „ w ciemności”.

Niewątpliwie dla psa, który traci wzrok zawsze jest to dużym stresem i szokiem. Zwierzęta z czasem uczą się doskonale sobie radzić uruchamiając inne zmysły, ale do pewnych rzeczy dochodzą metodą prób i błędów. Początkowo mogą obijać się wielokrotnie o przedmioty, przewracać przy próbie wchodzenia po schodach, denerwować, a nawet początkowo nie reagować na otoczenie (po utracie wzroku jest to wynik szoku, stresu).

Pamiętajmy, że jeżeli nasz podopieczny oślepł nagle, musimy nieco zmienić postępowanie z nim. Wiele ułatwi prawidłowe reagowanie na komendy, wzmacnianie pewności siebie u psa w sytuacjach pozytywnych (poklepywanie, nagradzanie), zwiększenie kontroli nad nim, niezostawiane samego w obym miejscu, zniwelowanie w mieszkaniu do minimum ostrych przedmiotów, kantów, itp., które odtąd stanowią zagrożenie dla psa. Uprzedzajmy gości, że mamy niewidomego psa, poprośmy ich, aby spokojnie do niego przemówili zanim podejdą i zaczną go głaskać, zachowajmy szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o dzieci. Do tej pory cierpliwy i wyrozumiały dla najmłodszych pupil, po utracie wzroku może nerwowo zareagować na dziecięce zaczepki.

1 2