Gdy pies trzepie głową

Sporadyczne podrapanie się po uchu lub trzepanie głową  zdarza się każdemu psu i nie powinno od razu niepokoić jego właściciela. Przewód słuchowy zewnętrzny to bardzo dobrze unerwiona czuciowo struktura, więc dostanie się do niej kropli deszczu, pyłków roślin czy nawet chwilowa obecność malutkiej muszki jest przyczyną natychmiastowej reakcji psa. Dzięki temu dochodzi do usunięcia ciała obcego z ucha, jest to zatem odruch obronny organizmu.

Gdy pies zbyt często trzepie głową może to oznaczać problem w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Gdy pies zbyt często trzepie głową może to oznaczać problem w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Źródło: Shutterstock

Jeśli jednak pies trzepie głową wiele razy w ciągu dnia, jest to oznaka, że w przewodzie słuchowym zewnętrznym dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zapalenie. Choroba skutkuje tworzeniem się znacznej ilości wydzieliny, która drażni ucho i sprawia zwierzęciu dyskomfort. Przyczyn samej choroby może być wiele: od zakażenia bakteryjnego poprzez pasożyty i alergie. Ilość i charakter wydzieliny możemy sprawdzić sami w domu, nabierając na palec watkę umoczoną w oliwie spożywczej i „smarując” nią ucho tak głęboko, jak jesteśmy w stanie sięgnąć. Jeśli wata po takim zabiegu jest nasiąknięta ciemną, cuchnącą wydzieliną, wymagane jest dokładne przeczyszczenie uszu przez lekarza weterynarii i leczenie odpowiednimi preparatami. Jeśli jednak wydzieliny jest niewiele, ma ona jasny kolor, a pies nie protestuje zbytnio przy dotykaniu ucha, można poczekać z wizytą. Należy wtedy zabieg czyszczenia powtarzać codziennie samemu w podany powyżej sposób i przez parę dni obserwować, czy objawy dyskomfortu u psa ustępują.

Jeśli do ucha dostało się małe ciało obce, konieczne jest jego wyciągnięcie. Niekiedy jest jednak ono na tyle małe (np. źdźbło trawy) i wnika tak głęboko, że nie jesteśmy w stanie go zobaczyć gołym okiem. Niezbędny jest wtedy specjalistyczny sprzęt, który umożliwi dokładne oględziny przewodu słuchowego zewnętrznego na całej jego długości, dzięki czemu można także ocenić ewentualne uszkodzenia błony bębenkowej.

Źródło: Shutterstock

Trzepanie głową jest objawem świądu na terenie głowy. Jedną z jego przyczyn może być świerzbowiec uszny lub skórny. W przypadku podejrzenia tego schorzenia lekarz wykona zeskrobiny skóry i spróbuje znaleźć winowajcę pod mikroskopem. Czasem wystarczą pojedyncze pasożyty do wywołania ogromnego świądu. Pies zazwyczaj drapie się intensywnie nie tylko po uszach, ale i całym ciele.

W uchu, jak w każdym miejscu organizmu, mogą rozwijać się nowotwory. Często charakteryzują się one polipowatym kształtem, zwężają przewód słuchowy i przyczyniają się do powstania wtórnych zmian chorobowych. Częste trzepanie głową skutkuje pojawieniem się krwiaków w małżowinach. Są to zazwyczaj miejscowe, niebolesne zgrubienia. Niekiedy wymagają opracowania chirurgicznego. Przyczyn zapalenia ucha jest wiele i jeżeli problem trzepania głową staje się nagminny, konieczna jest dokładna diagnostyka,  aby precyzyjnie stwierdzić przyczynę choroby.