Gdy kot lata z pęcherzem

Kot nie chce korzystać z kuwety? Załatwia swoje potrzeby w doniczkach z kwiatami albo do łóżka? Zobacz, jak poradzić sobie z „kuwetowymi” problemami.

Jeśli kot załatwia swoje potrzeby w innym miejscu niż kuweta, należy zainteresować się problemem. Jeśli kot załatwia swoje potrzeby w innym miejscu niż kuweta, należy zainteresować się problemem. Źródło: Zpazurem.pl

Gdy kot sika bardzo często, w różnych miejscach w domu zostawiając po sobie niewielkie kałuże…
… natychmiast zabierz go do weterynarza. Prawdopodobnie jest to objaw problemów z drogami moczowymi i twój pupil potrzebuje fachowej pomocy medycznej.

Gdy kot siusia do kuwety, ale kupę robi do wanny…
…zwykle oznacza to, że jest typem estety – wybiera wannę, bo najprawdopodobniej kuweta jest już brudna. Niektóre koty nie korzystają z kuwety, do której wcześniej sikały. Dlatego postaraj się sprzątać w niej tak często, jak to możliwe, lub postaw obok drugą – kot powinien wtedy wybrać ją zamiast wanny. A póki nie wejdzie mu to w nawyk, możesz zostawiać w wannie nieco wody, co powinno go skutecznie zniechęcić.

Gdy kot zamiast kuwety wybiera bardziej ustronne miejsce, np. szafę w garderobie…
… znajdź takie miejsce na kuwetę, żeby mógł załatwiać swoje potrzeby w spokoju. Koty cenią sobie prywatność i z niechęcią korzystają z toalety, gdy stoi ona w szczególnie ruchliwym punkcie domu. Nie należy również ustawiać kuwety w pobliżu miejsca, w którym nasz pupil je.

Gdy kociak moczy się w łóżku…
… jeśli decydujemy się zabrać młodego kota do łóżka, musimy liczyć się z tym, że nie potrafi on jeszcze w pełni kontrolować swojego pęcherza i może się moczyć. Przeważnie do takich „wypadków” dochodzi o podobnych porach. Spróbuj wtedy wyprzedzić kota i wstać chwilkę wcześniej. Zanieś go do kuwety i poczekaj, aż załatwi tam swoją potrzebę. Pamiętaj, żeby go pochwalić! Potem możecie wrócić do łóżka. Jeśli systematycznie będziesz przesuwać tę porę siusiania o około 15 minut, w końcu kot nauczy się wytrzymywać do rana i przestanie się moczyć.

Gdy kot zamiast kuwety używa doniczek z kwiatami…
… prawdopodobnie żwirek w kuwecie ma sztuczny zapach, który go drażni i dlatego wybiera naturalną, swojsko pachnącą ziemię w doniczkach. Zmień więc żwirek na taki, który nie jest sztucznie perfumowany i jest możliwie jak najbardziej naturalny. Kuwetę z nowym żwirkiem ustaw tuż przy „podlewanych” przez kota kwiatach, a ziemię w doniczkach przykryj folią aluminiową, która powinna skutecznie zniechęcić twojego pupila. Za każdym razem, gdy załatwi się do kuwety, pochwal i nagródź. W miarę, jak zauważysz, że zrezygnował z siusiania do doniczek, możesz stopniowo przenosić kuwetę na właściwe miejsce.