Funkcjonalnie i estetycznie - fryzura idealna

Każdy właściciel rasowego pupila staje przed dylematem – jaką fryzurę wybrać dla czworonoga. Z jednej strony chcą oni, aby wyglądał jak najpiękniejszy z okazów tuż przed pokazem. Lśniący, długi włos i falujące na wietrze pukle z pewnością najlepiej prezentują się u pupila. Z drugiej strony, wyczesane i wypielęgnowane loki nie nadają się na spacery i aktywną zabawę z czworonogiem.

Źródło: © Heide Benser/Corbis

Pies, jako żywa, pełna emocji i charakteru istota, potrzebuje ruchu, nowych bodźców i codziennej partii szaleństwa. W imię własnych wyborów, związanych z nienagannym wyglądem pupila, nie możemy ograniczać jego przyjemności, odcinając go od wszystkiego co brudne, targające loki i psujące elegancję.

Dlatego też przed wizytą u groomera powinniśmy zastanowić się nad najpraktyczniejszą fryzurą na co dzień. Przede wszystkim, najwięcej zachodu i pielęgnacji wymagają długie włosy. Szybciej się brudzą i plączą, a nieczesane kołtunią. Na każdym spacerze w sierść wplątuje się cała masa patyczków i liści. Aby ułatwić sobie pielęgnację i umożliwić psu niezbędny ruch – obetnijmy go krócej.

Jeśli nie chcemy zrezygnować z dłuższych włosów warto pójść na kompromis. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne siatki, które zakłada się na głowę pupila lub na całe ciało. Dzięki rzadkiej strukturze i lekkości pies może w nich swobodnie poruszać się, a leśne śmieci nie wplątują się w delikatną sierść.

Kłopotliwe części ciała

Często u psiaka najbardziej kłopotliwe są uszy. Dotyczy to zwłaszcza psiaków o uszach długich, wiszących, posiadających dość szorstką sierść. W takie uszy wyposażone są na przykład cocker spaniele. Ich właściciele powinni dobrze przemyśleć uczesanie. Warto skrócić długość włosa nawet kosztem fryzury jeśli ma to zmniejszyć stres właściciela i frustrację pupila, podenerwowanych ciągłymi problemami z brudnymi, skołtunionymi uszami. Każdy, kto choć raz wycinał kłęby sfilcowanej sierści z uszu wiercącego się pupila wie jaka to katorga. Siatki na uszy przydają się także przy spożywaniu jedzenia oraz w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. Ten patent pozwala ujarzmić pałętające się wokoło uszy.

Funkcjonale jest skrócenie włosów na pysku psa. Wówczas nie dość, że mniej jedzenia zostaje na pysku, to i łatwiej mordkę wyczyścić. Oczywiście najlepiej funkcjonalność połączyć z estetyką. Zatem nie trzeba wszelkich brodatych ras całkowicie pozbawiać charakterystycznego owłosienia, a jedynie umiarkowanie je przystrzyc.

Dla osób ceniących sobie dłuższe wyprawy w naturalne tereny kłopotliwym elementem są także łapy. Nie tylko sierść na nich jest zawsze brudna, ale i możliwe jest szybsze skołtunienie. Dla aktywniejszych pupili lepiej jest ciąć łapki na gładko.

Pora roku

Decydując się na najlepsze uczesanie bierzmy pod uwagę okoliczności przyrody. Czy nadeszły już poranne przymrozki i nasz ukochany psiak wybiega na siku po spaniu trzęsąc się? A może gorące lato roztapia wszystkie istoty, a nasz ulubieniec leży na płytkach jak wielki, kudłaty dywan, dysząc niemiłosiernie?

Letnie fryzury powinny charakteryzować się lżejszym cięciem, być krótsze i bardziej wycieniowane. Warto wybierać zwiewne fryzury, które pięknie będą układać się na letnim wietrze i nie będą nadmiernie ogrzewać psiaka.

Gdy tylko robi się zimniej, a wieczory przychodzą coraz wcześniej, to sygnał, że nadeszła pora na wydłużenie cięcia. Zostawmy na lato wygalanie i krótkie fryzurki. Pies nieprzyzwyczajony do niskiej temperatury zmarznie.

Praktyczne upięcie

Niejeden właściciel w trakcie wyboru fryzury zapomina o jeszcze jednym ważny czynniku – możliwości związania włosów pupila. To właśnie wywiązywanie kitek i przypinanie niesfornych loczków przeciwdziała podrażnianiu oczu pupila, ale i pozwala uchronić przed pobrudzeniem wpadających do miski włosów w trakcie jedzenia. Dłuższe włosy związywać można gumkami czy kokardkami, a najwytrwalsi – wyplatają warkocze i układają koczki. Krótsze włosy także można wymodelować, przypinając je spinkami.