Frisbee vs. Dogfrisbee

Alex Stein, wielki miłośnik frisbee, któregoś dnia zauważył, że jego whippet o imieniu Ashley spontanicznie poluje na latający krążek. W ten sposób Alex i Ashley w 1974 roku dali początek nowej, cieszącej się dzisiaj ogromną popularnością kynologicznej dyscyplinie sportowej: dogfrisbee.

Źródło: fot. Natalia Karpińska, www.facebook.com/karpinska.picture

 Dogfrisbee to kynologiczna dyscyplina sportowa, która wywodzi się z USA. Pierwszy pokaz latającego psa miał miejsce 5 sierpnia 1974 roku podczas przerwy meczu baseballowego pomiędzy Los Angeles Dodgers i Cincinnati Reds, kiedy to na płytę boiska wkroczył Alex Stein wraz ze swoim psem rasy whippet o imieniu Ashley. Występ Ashley goniącego z ogromną prędkością i łapiącego w powietrzu frisbee zachwycił publiczność obecną na stadionie. Ten ośmiominutowy pokaz przyniósł sławę Alexowi i Ashleywi oraz dał początek dogfrisbee jako psiej dyscyplinie sportowej. Dziś już popularnej na całym świecie. Współcześnie kolebką dogfrisbee są głównie Stany Zjednoczone i Japonia. Na starym kontynencie triumfują przede wszystkim Niemcy i Holandia, ale już od kilku lat doganiają ich nasi polscy zawodnicy.

Latający talerz

Dogfrisbee polega na rzucaniu przez człowieka dyskiem frisbee  i chwytaniu go przez psa. Dyski używane w dogfrisbee różnią się parametrami od talerzyków w ludzkim frisbee. Psie talerzyki są przede wszystkim lżejsze i bardziej plastyczne, co zmniejsza ryzyko zranienia pyska czy skaleczenia języka przez łapiącego dysk psa.

Zawodowe latanie

Zawody dogfrisbee nie są podporządkowane żadnym krajowym organizacjom kynologicznym i dlatego różnią się regulaminami, ale dzięki temu sport ten ma większą swobodę rozwoju. Najpowszechniejszymi regulaminami dogfrisbee są USDDN, UFO i Skyhoundz. Różnice w zasadach dotyczą najczęściej wymiarów i kształtów pola do minidistance oraz na innych priorytetach punktowanych w ocenie freestylów.

W maju 2006 roku rozegrano pierwsze w Polsce zawody z cyklu Dog Chow Disc Cup (DCDC). Wciąż jest to największa cykliczna impreza Dogfrisbee w Polsce, a także w Europie! Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników psich sportów. DCDC rozgrywa się w dwóch konkurencjach: Starters dla początkujących zawodników oraz SuperOpen dla zaawansowanych. Te zawody opierają się na regulaminie USDDN.

 

ŹRÓDŁA: Joanna Klecha, Frisbee, http://dogandsport.pl; Łukasz Kowa, Frisbee, http://dog-sport.pl; konsultacja merytoryczna: Dariusz Radomski.