Fotografia idealna

Weekendowy wyjazd, rodzinna uroczystość albo zdjęcie na świąteczną pocztówkę. Kot i pies, jako pełnoprawni członkowie familii, też powinni się na nich znaleźć. Tylko… jak przekonać czworonoga do spokojnego pozowania? Oto kilka sposobów na perfekcyjną fotkę z futrzanym pupilem w roli głównej.

 

Źródło: Shutterstock

1.       Oswój zwierzę z aparatem.
Dobry model to taki, który czuje się swobodnie przed obiektywem. Ale jak tu zachować spokój, gdy coś wydaje dziwne dźwięki, a do tego oślepia błyskiem mocnego światła? Pozwól czworonogowi przyzwyczaić się do charakterystycznych odgłosów migawki. Na początku kieruj oko aparatu na ścianę lub sufit, a opanowanie pupila nagradzaj smakołykiem. Teraz dźwięk spustu migawki będzie kojarzył się z czymś miłym.

2.      
Unikaj lampy błyskowej.
Użycie podczas fotografowania flesza z pewnością poskutkuje niechcianym i nieestetycznym efektem czerwonych oczu. Co prawda można je wymazać w każdym podstawowym programie do obróbki zdjęć, ale trzeba pamiętać, że światło flesza to też dodatkowy stres dla zwierzęcia. Zadbaj o dobre światło naturalne, a wspomaganie nie będzie konieczne.

3.      
Wybierz spokojne miejsce.

Otoczenie (bez względu na to, czy zdecydujesz się na plener, czy też wnętrze) powinno łagodzić temperament czworonoga, a nie pobudzać go do aktywności. Im mniej zwierzę będzie się rozpraszać, tym szybciej uzyskasz zaplanowany efekt.

4.      
Postaw na naturalność.
Jeśli scenariusz sesji obejmuje tak popularne zabawne nakrycia głowy, albo stylizowane na stare kosze i kufry, do których planujesz zapakować swoich czworonożnych przyjaciół, lepiej zmień plany. Zwierzę nie będzie cierpliwie pozowało nawet bez tych ozdobników, lepiej więc fotografować je w naturalnych sytuacjach. A przedtem zapewnić mu porządną porcję rozrywki, zabawy i wybiegania.

5.      
Zejdź na ziemię.

W przenośni (lepiej nie mieć nierealnych oczekiwań) i dosłownie – zdjęcie zrobione z poziomu wzroku psa czy kota będzie o wiele lepsze, niż kadr uchwycony z góry. Jeśli potrzeba klęknij, kucnij, połóż się na podłodze. Praca fotografa bywa męczącym fizycznie wyzwaniem!

6.      
Przyciągnij uwagę.
Zatrzymanie rozbrykanego czworonoga w bezruchu, choćby na kilka sekund, to spore wyzwanie. Ale bez tego nie ma dobrego zdjęcia, gra jest więc warta świeczki. Nie wołaj zwierzaka po imieniu (bo wtedy z pewnością będzie chciał pędzić do ciebie), spróbuj zainteresować go atrakcyjną zabawką, albo smacznym kąskiem.

7.      
Działaj szybko.
Przygotuj zawczasu wszystko, czego będziesz potrzebować, żeby sam proces fotografowania przebiegł sprawnie. Nie licz na to, ze pies lub kot poczeka cierpliwie, aż przyniesiesz brakującą rzecz, albo ustawisz statyw. O nie, znudzony bądź zirytowany wykorzysta pierwszą okazję i da nogę. Jeśli zwierzę wybitnie nie chce współpracować, spróbuj zrobić zdjęcia w miejscu, gdzie chętnie odpoczywa: na kanapie, parapecie, w koszu na tarasie… Czworonogi przyłapane podczas drzemki na fotografiach prezentują się uroczo.

8.      
Zachowaj spokój.
Zwierzęta szybko tracą zainteresowanie i zwyczajnie się nudzą. Nie daj się ponieść złym emocjom, bo one udzielą się twojemu modelowi. Gdy praca ewidentnie nie idzie, zrób dłuższą przerwę. Nic na siłę!

9.       Solo czy w towarzystwie?

Czasem, gdy czworonogi za nic nie chcą ustawić się do zdjęcia portretowego, sprawnie idzie praca nad fotografią grupową. Zwierzęta swobodnie czują się w towarzystwie opiekunów – wykorzystaj to. Zaproś do pozowania z psem lub kotem kogoś z rodziny, albo sam ustaw się w kadrze, oddając aparat komuś, kto w odpowiedniej chwili naciśnie spust migawki.

10.   Ujęcie (prawie) doskonałe.

Zdjęcia zrobione, ale wymagają drobnych poprawek? Wykorzystaj któryś z programów graficznych. Nawet te dostępne za darmo pozwalają skorygować kadr lub ostrość.