Fontanna dla Mruczusia

Obita, kamionkowa miseczka, zużyty pojemnik po jogurcie czy plastikowa, żółta forma odchodzą do lamusa. Kociarze, którzy idą z duchem czasu zapewniają swoim mruczącym skarbom wodę z elektronicznych cudeniek, które oprócz eleganckiego wyglądu mają wiele innych zalet.

Źródło: Petmate

Umiłowanie świeżości

Koty w zdecydowanie większym stopniu niż szczekający kompani przywiązuje wagę do czystości i świeżości otrzymywanej karmy oraz wody. Wiele mruczących milusińskich odmawia picia ze wspólnej miseczki, kręci nosem na płyn z pływającymi resztkami jedzenia, czy po prostu nie pije, gdy woda stoi już dłuższą chwilę. Na świeżość wpływa także sama miska – porysowana i obtłuczona gromadzi nieczystości w załamaniach i nigdy nie będzie tak czysta, jak gładka powierzchnia.

Woda niezbędna dla zdrowia

O tym, że woda jest niezbędna do życia wiedzą wszyscy. Nie każdy właściciel jednak zdaje sobie sprawę, że zwierze niezadowolone z poidełka po prostu pije mniej. Gdy woda jest niesmaczna, zleżała, brudna czy ma brzydki zapach milusiński pije minimalnie - tyle, aby przeżyć. Dobre nawodnienie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zachowanie wigoru i dobrego wyglądu czworonoga.

Poidełka – trochę lepsza opcja

Lepszą opcję od stojącej cały dzień miski, stanowią automatyczne poidła, które dolewać mają świeżej wody do pojemnika, gdy zwierz wypije już starą porcję. Woda dostarczana jest z butelki plastikowej czy innego zasobnika, uzupełnianego przez właściciela.

Automatyczne fontanny – źródło pełne zalet

Najlepszym wyborem dla pupila są w pełni zautomatyzowane poidła, uzupełnione o dodatkowe funkcje. Najpraktyczniejsze są te, podłączane do kontaktu lu z wbudowanym, ale oszczędnym zasilaniem.

Źródło: Petmate

Koty ubóstwiają zwłaszcza mini fontanny oraz kaskady z wodą pitną. Nie chodzi w nich jedynie o zachęcenie kota dzięki ciekawszej formie podania, ale o sam ruch wody. Jeśli jest ona wciąż przelewana w obiegu zamkniętym, absorbuje tlen, co dobrze wpływa na smak płynu. Wszyscy właściciele są zgodni – zwierzęta piją więcej apetycznej wody.

Czyste poidła

Fontanny i kaskady wyposażone są w filtry, które na bieżąco oczyszczają krążącą wodę. Należy jedynie pamiętać o wymienianiu ich na nowe po zużyciu. Fontanny, podobnie jak zwykłe miski, wymagają mycia. Odświeżamy je zazwyczaj do kilka dni – w zależności od ilości korzystających z nich zwierząt.

Mycie jest łatwiejsze niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Nawet skomplikowane modele rozbierane są łatwo na części pierwsze, przemywane pod wodą i składane z powrotem. Mniej praktyczne mogą okazać poidła ceramiczne – są ciężkie, nieporęczne i mogą zostać stłuczone przez nieuwagę.

Formy poideł

W zależności od upodobań naszego kociaka wybierać możemy odmienne sposoby podawania płynu. Jeśli kot preferuje picie z odkręconego kranu wybrać możemy model z nieustannym strumieniem czystej wody. Siłę strumienia można zazwyczaj regulować.

Dla kotów, które wolą pić z niezburzonej tafli wody przeznaczone są płaskie konstrukcje, w których w dalszym ciągu krąży filtrowana woda. Połączenie obu opcji stanowią kaskady, po których spływa woda pod pewnym kątem.

Niektóre modele mają wymienne, np. większe zasobniki wody. Standardowo sprzedawane są od 1,5 litra do 3 – praktyczne rozwiązanie przy większej liczbie sierściuchów.

Materiał wykonania

Zazwyczaj poidła wykonane są z trwałego plastiku. Jest on lżejszy, popularny i łatwy w utrzymaniu czystości. Droższe, lecz lepiej wyglądające, są modele ceramiczne. Zapewniają one wysoką higienę z faktu na możliwość mycia z zmywarce. Często nie posiadają także wymiennego filtru, są więcej bardziej ekonomiczne w użyciu.

Dobrą opcję dla kota stanowią pojemniki z oddzielnym... miejscem na wysianie trawy. Stały dostęp wody zagwarantuje dobry wzrost wysypanym ziaren, np. owsa lub lucerny