Flip czy vault? Słówko o technikach

Dog frisbee to dyscyplina sportowa, więc jak najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na technikę rzutów i łapania dysku. Manewrów, jakie możemy wykonać w trakcie występu z naszym zwierzakiem, jest mnóstwo, co wyzwala w trenujących pokłady kreatywności.

Dog frisbee to dyscyplina sportowa więc powinniśmy zwrócić uwagę na technikę łapania dysku. Dog frisbee to dyscyplina sportowa więc powinniśmy zwrócić uwagę na technikę łapania dysku. Źródło: Andrzej Podgórski

Wybierając te najbardziej interesujące, musimy mieć na uwadze predyspozycje fizyczne psa, m.in. jego masę i kondycję. Niektóre z technik są bardzo wymagające, odpowiednie ich dobranie pozwoli oszczędzić ewentualnych obrażeń zarówno pupilowi jak i opiekunowi.

Podstawowym rzutem w tej dyscyplinie jest roller, który wykonuje się w taki sposób, żeby dysk toczył się po ziemi; Pupil, żeby go pochwycić, nie musi się od niej odrywać.

Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych technik stosowanych w dog disc:

  • vault – pies chwytając w zęby dysk, odbija się od dowolnej części ciała opiekuna.
  • dog catch – zwierzak łapiący dysk zostaje „przechwycony” w locie przez swojego przewodnika.
  • flip – pies łapie frisbee, obracając się wokół własnej osi.
  • over – dysk zostaje rzucony nad dowolną częścią ciała przewodnika w taki sposób, żeby pies mógł go pochwycić ( np. zajmując pozycję siedzącą lub wysuwając nogę do przodu).