Feromonoterapia. Sposób na koci stres

Szybki rozwój medycyny weterynaryjnej doprowadził do powstania w ostatnich latach jej nowej gałęzi - feromonoterapii. Feromony są to substancje wytwarzane przez zwierzęta w specjalnych gruczołach. Służą one do komunikacji zapachowej z innymi przedstawicielami gatunku. W zależności od rodzaju feromony mogą być używane do znakowania terytorium lub przyciągania osobników przeciwnej płci.

Źródło: Shutterstock

W feromonoterapii u kotów stosuje się głównie syntetyczne odpowiedniki feromonów policzkowych. Jak na razie w Polsce dostępne są produkty tylko jednej firmy. Sprzedawane są w formie sprayu lub elektrycznego dyfuzora. Oba rodzaje dozowników sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Feromonoterapia stosowana jest głównie w leczeniu stresu u kota. Przy użyciu feromonów leczy się również inne zaburzenia zachowań. Feromony policzkowe służą głównie do znakowania terytorium, dlatego w pomieszczeniach, w których nasz pupil je wyczuwa, czuje się bezpieczny, a otoczenie postrzega jako znajome i przyjazne.

Większość niepożądanych zachowań, takich jak nadmierna agresywność, znaczenie moczem lub kałem czy niszczenie pazurami mebli, wywoływana jest przez stres. Wiąże się on często z sytuacjami, w których kot czuje się zagrożony. Nie zawsze jest to zagrożenie realne. Zdarza się, że nawet zmiana mebli w jednym z pokoi powoduje utratę poczucia znajomości środowiska. Przeprowadzka, remont, pojawienie się w naszym życiu nowego partnera czy narodziny dziecka są dla naszego ulubieńca powodem do ogromnego zaniepokojenia. Właśnie w takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się syntetyczne kocie feromony policzkowe.

 Również jeśli zdarza nam się zabierać kota w podróż, warto spryskać syntetycznymi feromonami transporter i cały samochód. Kiedy wyjeżdżamy na urlop, a kota oddajemy na przechowanie znajomym, to kilka dni wcześniej spryskajmy całe ich mieszkanie sprayem, a do prądu podłączmy dyfuzor. Zmniejszymy w ten sposób stres związany ze zmianą środowiska. W przypadku, gdy kot zostaje sam na kilka dni, a opieka naszych przyjaciół ogranicza się tylko i wyłącznie do czyszczenia kuwety, karmienia i dolewania wody, również warto zastosować w domu dyfuzor.

Gabinety weterynaryjne bardzo często używają feromonów by zmniejszyć koci stres. Źródło: Shutterstock

Feromony stosowane są bardzo często przez weterynarzy. Gabinet, w którym kot zamiast ostrych środków chemicznych wyczuwa znajome zapachy, jest dla niego środowiskiem o wiele bezpieczniejszym. W takich warunkach sama wizyta lekarska i wszelkiego rodzaju zabiegi są o wiele mniej stresujące i mniej się odbijają na zdrowiu kota. Również w przypadku pobytu naszego pupila w szpitalu lub hotelu dla zwierząt użycie sztucznych feromonów ułatwia aklimatyzację i rekonwalescencję.

Jak już wspominaliśmy, pojawienie się nowego człowieka w domu, czy to dorosłego, czy dziecka, może wywołać stres. Podobnie jest w przypadku pojawienia się w domu nowego zwierzęcia. Nieważne, czy jest to kolejny kot, czy pies, czy też zwierzę trzymane w klatce lub terrarium. Każda taka sytuacja jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia naszego ulubieńca. Dlatego też, oprócz farmakologicznego wspomagania odporności, należy przedsięwziąć dodatkowe środki.

Odpowiednie nasycenie mieszkania, samochodu czy transportera zapachem feromonów spowoduje, że kot, czując się bezpiecznie, a przede wszystkim „u siebie”, nie będzie reagował nerwowo na wszelkie zmiany zachodzące w jego bezpośrednim otoczeniu.