Fenomen psiego ucha

Czy zdarzyło wam się kiedyś zganić waszego pupila za to, że zaczął szczekać bez wyraźnego powodu, kiedy w domu była cisza? A może byliście świadkami, jak wasz psiak wyczuł przyjście znajomego, zanim ten zadzwonił do drzwi? Przyczyną takiego zachowania naszych kudłaczy jest ich słuch, o wiele lepszy od naszego. Psy rejestrują dźwięki, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Dla psów słuch to drugi najważniejszy zmysł. Dla psów słuch to drugi najważniejszy zmysł. Źródło: Shutterstock

Dla psów słuch to drugi najważniejszy zmysł. Ludzie są w stanie odbierać dźwięki o częstotliwościach od 20 do 22 000 Hz, podczas gdy psiaki słyszą nawet do 45 000 Hz. Zdolność do wykrywania tak wysokich dźwięków pełniła kiedyś ważną rolę w walce o przetrwanie, gdyż wiele gryzoni, które były pokarmem przodków domowych psiaków, porozumiewa się na takich częstotliwościach. Gdy wejdziemy do laboratorium ze szczurami, może nam się wydawać, że jest zupełnie cicho, zwierzęta te jednak stale porozumiewają się między sobą. Co ciekawe, psy, mimo że potrafiłyby kontaktować się na częstotliwościach nierejestrowanych przez ludzi, nie robią tego i pozwalają człowiekowi się słyszeć.

Psy mają specyficzną budowę małżowiny usznej, dzięki czemu mogą poruszać uszami jak radarami. Łatwiej im niż ludziom lokalizować źródło dźwięku, a także wyłapać konkretne odgłosy spośród wielu innych. Gdy wejdziemy do zatłoczonego, głośnego miejsca pies szybciej niż my odnajdzie kogoś znajomego. Każda rasa ma nieco inną budowę małżowiny. Pies ze sterczącymi uszami będzie słyszał lepiej niż zwierzę, które ma uszy oklapłe. Nie dość tego: psy potrafią usłyszeć odgłos z odległości czterokrotnie większej niż człowiek.

Psy posiadają jeszcze jedną niesamowitą zdolność, która może być dla nich jednocześnie zbawieniem i utrapieniem. Rejestrują dźwięki nie tylko za pomocą słuchu, lecz także czuciem. Wyczuwają wibracje podłoża, np. spowodowane przelotem samolotu lub trzęsieniem ziemi, na długo przed tym, zanim my jesteśmy w stanie je odebrać. Dlatego odgłosy, takie jak grzmoty piorunów czy wystrzał fajerwerków, mogą wywoływać wręcz fizyczny ból naszych pupili i prowadzić do reakcji, którą odbieramy jako strach.

Powinniśmy pamiętać o tym, jak ważną rolę w życiu psa pełni słuch. Dlatego, gdy następnym razem nasz przyjaciel zacznie szczekać, pomyślmy najpierw, czy nie mógł usłyszeć czegoś, czego my nie jesteśmy w stanie zarejestrować. Zanim wybierzemy się na bal sylwestrowy, pamiętajmy o tym, żeby przygotować wyciszone pomieszczenie dla naszych psiaków.