Felinoterapia - uleczanie przez głaskanie

Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale nasze koty to znakomici terapeuci. Ich uspokajające mruczenie i miękkość futra działają jak balsam na zbolałą duszę człowieka. Głaskanie nabiera przy tym dodatkowe znaczenie.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Już bardzo dawno temu zwrócono uwagę jak bardzo pozytywny wpływ mają zwierzęta na nasze zdrowie i samopoczucie. Duże sukcesy z tego powodu odnosi dzisiaj dogo- czy hipoterapia. Swoje miejsce w tym typie leczenia ma również felinoterapia – terapia poprzez kontakt z kotem. 

Chociaż jest to bardzo obco i poważnie brzmiąca nazwa, to metoda opiera się po prostu na głaskaniu kota. Takim terapeutą może stać się niemalże każdy kot. Musi tylko ufać ludziom, lubić kontakty z człowiekiem i co najważniejsze - zawsze być gotowym na niekończące się głaskanie, przytulanie i pieszczoty. Są rasy kotów, które bardziej niż inne nadają się do takich zadań, np. koty rasy ragdoll, które stają się bezwładne, kiedy bierze się je na ręce.

Każdy posiadacz kota doskonale wie, że mruczący na kolanach pupil świetnie uspokaja, pozwala zapomnieć o kłopotach i zupełnie zmienia sposób patrzenia na świat. Jeżeli traktujemy go z miłością i szacunkiem, zawsze odwdzięczy się pokaźną dawką pozytywnej energii i rozwieje dręczącą samotność. Właśnie dlatego koty doskonale nadają się na towarzyszy ludzi przebywających w przeróżnych domach opieki, czy domach spokojnej starości. Przekazują mieszkańcom tych domów ogromne pokłady miłości i ciepła, których tak bardzo przecież potrzeba podopiecznym tego typu placówek. Zwróćmy także uwagę, jakim miłym uczuciem jest zanurzenie zmęczonych lub obolałych dłoni w miękkim, ciepłym kocim futrze. Głaskanie kota stanowi dobrą gimnastykę rehabilitacyjną dla ludzi cierpiących na reumatyzm lub będących po wypadku bądź udarze.

Koty pomagają też łatwiej nawiązywać kontakty i poprawne stosunki społeczne między ludźmi. Swoim zachowaniem potrafią zainteresować nawet największych samotników, głośnym miauczeniem umieją zwrócić na siebie uwagę i wymusić zajęcie się nimi. To wszystko powoduje, że felinoterapia odnosi sukcesy między innymi w pracy z więźniami, którzy przygotowują się do ponownego zaistnienia na wolności.

Poza tym felinoterapia może być z powodzeniem stosowana w stosunku do dzieci chorujących na autyzm – koty żyją w swoim indywidualnym świecie, podobnie jak dzieci autystyczne, dlatego też łatwiej nawiązuje się między nimi kontakt. Te zwierzęta pomagają również w terapii dzieci molestowanych seksualnie i wychowanków domów dziecka (ze względu na swoją wrodzoną delikatność) oraz ludzi niewidomych.

Felinoterapia ma jak na razie stosunkowo krótki staż istnienia. Jednak ciągle przybywa terapeutów, którzy przygotowują koty, wyszukują odpowiednich pacjentów i prowadzą zajęcia. Coraz więcej jest też placówek, chcących rozpocząć taką współpracę.