Farmer zamontował kamerę na plecach pasterskiego psa

Walijski farmer Gareth z Llanfairfechan koło Conwy postanowił zamontować kamerę na plecach siedmioletniego pasterskiego psa o imieniu Cap. Na taki pomysł wpadły dzieci farmera, które chciały sprawdzić jak wygląda świat widziany oczami czworonoga. Hodowca dał się w końcu przekonać, a efekt nagrania przerósł nawet jego wyobrażenia. Widzowie oprócz obserwacji zachowania psa i owiec mają dzięki nagraniu możliwość podziwiania urokliwego pagórkowatego krajobrazu Walii.

Psy pasterskie od setek lat pilnują stad owiec Psy pasterskie od setek lat pilnują stad owiec Źródło: fot. Ewa Wesołowska, www.elkeeava.pl

Na filmie widać jak zwierzak radośnie biega po łące położonej w sercu gór Carneddau. Pies przez cały czas ma owce na oku. Czasami przebiega pod kamiennymi murkami, które stanowią charakterystyczny element krajobrazu Wielkiej Brytanii. Tylko na chwilę zatrzymuje się, żeby odsapnąć i po paru sekundach kontynuuje bieg. Nietrudno zauważyć, że swojego zajęcia nie traktuje jak pracę, a bieganie po górskich łąkach sprawia mu ogromną przyjemność. Nagranie zyskało dużą popularność nie tylko w Walii, ale także w innych regionach Wysp Brytyjskich.

Wiosną ubiegłego roku do sieci trafił film przedstawiający psa pasterskiego, który pomaga odnajdywać owce zasypane śniegiem. Zeszłej wiosny dzięki pomocy czworonoga udało się odnaleźć i uratować około osiemdziesięciu zwierząt, które ucierpiały w wyniku nagłego załamania pogody. Zwierzak bez najmniejszych problemów znajdował miejsca, w których ukryte były owce i sam próbował je odkopać. Wspierali go właściciele stada, którzy po wydrążeniu odpowiedniego tunelu w śniegu, wyciągali zmarznięte owce z pułapki. Reportaż poświęcony trudnej pracy pasterzy na Wyspach Brytyjskich można obejrzeć w serwisie YouTube.

 

Źródło: YouTube, WalesOnline.co.uk, Mirror.co.uk