Faith, niezwykły pies na dwóch łapach

Historia Faith jest naprawdę niesamowita. To opowieść o psie, który udowodnił, że każdy z nas, nawet przy sporej niepełnosprawności, może, dzięki determinacji i wysiłkowi, przełamać swoje ograniczenia i cieszyć się życiem.

Faith w kubraczku uszytym na wzór munduru armii USA. Faith w kubraczku uszytym na wzór munduru armii USA. Źródło: www.faiththedog.info / fot. Jude Stringfellow / Patrick Nugent

Faith (po polsku Nadzieja), urodziła się w Wigilię 2002 roku. Podobnie jak u pozostałych szczeniaków z miotu,  ciało Faith było znacznie zdeformowane - miała tylko jedną przednią łapę, która nie dość, że posiadała wiele odkształceń, to dodatkowo była skierowana ku tyłowi ciała. Swoje życie Faith zawdzięcza tylko i wyłącznie przypadkowi. Ruben, syn aktualnej opiekunki Faith -  Jude Stringellow, chciał pomóc swojemu koledze pochować martwe szczeniaki, które urodziła suczka jego mamy. Gdy chłopcy dotarli na miejsce okazało się, że wspomniana suczka leży na Faith próbując przygnieść ją swoim ciężarem i udusić. Jude Stringellow zinterpretowała to jako instynktowną próbę pozbawienia życia pieska, który i tak nie będzie zdolny konkurować z pozostałymi szczeniakami z miotu o pożywienie. Siedemnastolatek przejęty tym co zobaczył, podjął decyzję o uratowaniu Faith i zabrał ją do domu.

 Z czasem nowa opiekunka postanowiła zachęcać suczkę do prób podniesienia się i nagradzać ją za wysiłek związany z podejmowanymi ćwiczeniami. Mniej więcej w tym samym czasie lekarze, pod których opieką przebywała Faith, podjęli decyzję o amputacji zdeformowanej przedniej łapy. Po sześciu miesiącach regularnej pracy nad motywacją Faith i  wzmocnieniem mięśni jej ciała, suczka zaczęła samodzielnie podnosić się na tylnych łapach i skakać, a po kolejnych miesiącach ćwiczeń i treningu na miękkim śniegu zaczęła wreszcie chodzić. To właśnie wtedy Faith otrzymała swoje aktualne imię.

Niezwykła suczka stała się tak sławna, że jej opiekunka porzuciła pracę nauczyciela by podróżować z nią po świecie i przekonywać, że nawet duża niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia ze społeczeństwa i konieczności życia w czterech ścianach. Obydwie odwiedzają często osoby dotknięte niepełnosprawnością w różnym wieku lub te, które z powodu cukrzycy, muszą poddać się niezbędnym amputacjom. Faith pracuje również z żołnierzami, którzy stracili kończyny podczas pełnionej służby. Gdziekolwiek się nie pojawi wzbudza zainteresowanie i podziw wszystkich, którzy ja zobaczą. Jest bohaterką wielu gazet, reportaży, książki oraz gościem wielu popularnych programów telewizyjnych; rozważano również jej udział w epizodzie jednego z filmów o przygodach Harry’ego Pottera.