Elektryczne obroże zakazane w Quebecu

W kanadyjskiej prowincji Quebec wprowadzono nowe prawo, które zakazuje stosowania u zwierząt domowych elektrycznych obroży oraz obroży posiadających ostre zakończenia. Ma to zapobiec niehumanitarnemu traktowaniu czworonogów.

Stosowanie takich obroży jak ta zaprezentowana na zdjęciu jest zabronione w kanadyjskiej prowincji Quebec Stosowanie takich obroży jak ta zaprezentowana na zdjęciu jest zabronione w kanadyjskiej prowincji Quebec Źródło: Shutterstock

Żadna z obroży dla psów stosowanych przez mieszkańców Quebecu nie może utrudniać czworonogom oddychania lub powodować u nich bólu. Dlatego też obroże wywołujące lekkie porażenie prądem elektrycznym oraz posiadające ostro zakończone końcówki zostały zabronione przez nowe, restrykcyjne prawo. W przypadku jego nieprzestrzegania, trzeba liczyć się z wysoką grzywną wynoszącą od 600 do 12 000 dolarów. Jeśli ktoś pomimo jej uregulowania, nadal będzie stosował takie obroże, zapłaci jeszcze wyższy mandat w wysokości od 1 800 do 36 000 dolarów.

Nowe prawo stanowi duży problem dla mieszkających na wsi i przedmieściach osób stosujących ogrodzenia elektryczne. W obecnej sytuacji będą oni musieli w inny sposób zabezpieczyć swoje czworonogi przed poruszaniem się poza wyznaczonym terenem. W Kanadzie jest to jednak często dość skomplikowane, gdyż wielu ludzi posiada działki o bardzo dużej powierzchni. Ogrodzenie takich terenów w tradycyjny sposób jest niezwykle kosztowne, a w dodatku posiada szereg wad, gdyż jest podatne na liczne mechaniczne uszkodzenia. W rezultacie wymaga więc ciągłego monitoringu, napraw i konserwacji.

Szczegółowe informacje na temat nowych regulacji prawnych dotyczących czworonogów mieszkających w Quebecu można znaleźć na stronie internetowej dostępnej pod tym adresem. Na razie nie wiadomo jeszcze czy podobne przepisy zostaną także wprowadzone w pozostałych prowincjach Kanady.

 

Źródło: GlobalNews.ca