Elektroniczne podajniki karmy

Posiadanie psa lub kota to wspaniała sprawa. Zawsze ktoś na nas czeka i cieszy się na nasz widok. Jest się do kogo przytulić i komu wyżalić. Jest się też z kim pobawić i przespacerować. Niestety wszystko ma swoje minusy, a w przypadku zwierząt pierwszy z nich pojawia się kiedy chcemy wyjechać z domu na dłużej. Wtedy niezbędna jest pomoc zaufanego sąsiada lub przyjaciela, który zaopiekuje się naszym czworonogiem. Na szczęście pomóc może też technika.

Dla psa taki podajnik karmy jest jedynie uzupelnieniem opieki, podczas gdy dla domowego kota może być rozwiązaniem na czas (krótkiego!) wyjazdu właścicieli. Dla psa taki podajnik karmy jest jedynie uzupelnieniem opieki, podczas gdy dla domowego kota może być rozwiązaniem na czas (krótkiego!) wyjazdu właścicieli. Źródło: Petmate

Inteligenta miska karmiąca - to chyba jeden z bardziej pożytecznych gadżetów, jakie wymyślono. Na rynku dostępne są różne modele tego sprzętu, jednak zasada działania jest podobna. Karmią naszego zwierzaka kiedy nas nie ma w domu.

Niektórzy właściciele czworonogów wyjeżdżając na weekend zostawiają w miskach dwu-trzydniową porcję jedzenia. Oczywiście wszyscy wiemy, co dzieje się dalej. Zwierzak zjada wszystko pierwszego dnia, następnego cierpi z przejedzenia, a trzeciego z głodu. Inteligentna miska ma temu zapobiec.

Działanie miski jest dość proste. Ruchoma przykrywka obraca się nad miską co 6, 12 lub 24 godziny (lub 6 razy dziennie), odkrywając kolejne porcje jedzenia. Ma też kilka dodatkowych funkcji jak nagrywanie krótkich wiadomości dla zwierzaka. Właściciel może nagrać swoje standardowe wezwanie na obiad – „Mruczek jedzonko”, „Reksio obiad, chodź tu szybciutko” itp. W ten znajomy zwierzakowi sposób maszyna zasygnalizuje, że podano do miski.

Pojemności inteligentnych misek są różne, jednak przeważnie dostosowane są rozmiarem do małych lub średnich kotów i psów. Są też większe miski, ale wyglądają już nieco inaczej. W dużych miskach/dozownikach podawać można jedynie suche jedzenie, podczas gdy mniejsze przystosowane są również do „mokrego” jedzenia. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że nasz zwierzak musi też pić, w tedy przyda się automatyczny dozownik wody:

W przypadku kotów automatyczna miska może się sprawdzać. Nasze mruczki potrafią korzystać z kuwet, a do tego całkiem dobrze znoszą samotność. Inaczej jest w przypadku psów. Dla nich automatyczna miska to fajny gadżet, ale raczej nie będzie to rozwiązanie problemu. Psy potrzebują dziennie co najmniej jednego dłuższego spaceru i niestety większość z nich nie załatwia się do kuwety. W tym przypadku wciąż będziemy potrzebowali pomocy sąsiada lub bliskiego przyjaciela. Jednak automatyczna miska może ułatwić opiekę nad czworonogiem zdejmując z opiekuna obowiązek karmienia.

Jest też dużo prostsze rozwiązanie problemu opieki nad zwierzakiem podczas naszego wyjazdu. Można zabrać ze sobą czworonoga. Jest wiele hoteli i kurortów, które pozwalają na pobyt psa lub kota. Warto rozejrzeć się za nimi kiedy planujemy urlop.