Dziesięć najstarszych ras psów

Psy towarzyszą ludziom od co najmniej kilku tysięcy lat. Czworonogi zdołali udomowić przedstawiciele różnych kultur i cywilizacji zamieszkujących prawie wszystkie kontynenty, a nawet egzotyczne wyspy takie jak na przykład Nowa Gwinea. Niektóre z najstarszych ras psów nie przetrwały do dnia dzisiejszego. Pozostałe pomimo swojej bardzo bogatej przeszłości, nie są zbyt znane i nie udało się im zdobyć dużej popularności.

Charty zaliczane są do najstarszych ras psów Charty zaliczane są do najstarszych ras psów Źródło: Shutterstock

Jedyny wyjątek stanowią charty, które zwłaszcza w XIX wieku były powszechnie wykorzystywane przez angielskie elity do polowań na zwierzynę łowną. Obecnie można je zobaczyć na brytyjskich torach wyścigowych. Trudno się temu dziwić wszak charty należą do najszybszych psów na świecie. Dzięki bardzo długim nogom, smukłej sylwetce i niewielkiej wadze, psy tej rasy mogą osiągać prędkość nawet siedemdziesięciu kilometrów na godzinę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że historia chartów sięga ponad pięciu tysięcy lat. Malowidła przedstawiające te czworonogi odnaleziono w grobowcach na terenie starożytnego Egiptu. Naukowcy przypuszczają, że charty pochodzą z Bliskiego Wschodu. Oprócz Egipcjan hodowali je także Rzymianie i Grecy. Co ciekawe istnieje także rosyjska odmiana chartów, która nosi nazwę borzoj. Wiele cech wspólnych z chartami mają psy rasy saluki określane często mianem królewskich psów egipskich. Ich najstarsze portrety pochodzą z okresu ponad 10 000 lat przed naszą erą. Koczownicze plemiona żyjące na Bliskim Wschodzie oswoiły saluki i wykorzystywały ich zalety podczas polowań na króliki, lisy, gazele, a nawet kozice.

Podobny rodowód mają psy faraona zaliczane najczęściej do szpiców. W Europie zarejestrowano je jako osobną rasę dopiero w połowie ubiegłego wieku. Tymczasem już w okresie starożytności mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego doceniali ich zalety i wykorzystywali do polowań. Paradoksalnie obecnie psy faraona nie są zbyt popularne na południu Europy, a najczęściej spotkać je można w zimnej Skandynawii. Bardzo podobne do psów faraona pod względem wyglądu fizycznego są czworonogi określane mianem psów podenco z Ibizy. W starożytności mieszkały głównie na obszarze tej słonecznej wyspy zarządzanej wówczas przez Fenicjan. Stamtąd trafiły do Francji i Hiszpanii, gdzie pomagały w czasie polowań na drobną zwierzynę.

Z Afryki wywodzą się z kolei psy basenji nazywane także terrierami z Kongo lub psami Zande. Już w starożytności były hodowane nie tylko przez liczne afrykańskie ludy, ale także przez Egipcjan. Basenji to jedne z najmniej hałaśliwych ras psów. Przez większość czasu nie wydają żadnych odgłosów. Są za to bardzo waleczne, cierpliwe i wytrzymałe, a także nieufne wobec obcych. Ich przeciwieństwo stanowią śpiewające psy z Nowej Gwinei, które potrafią zadziwić swoich opiekunów różnorodnością i ogromnym bogactwem dźwięków. Ponadto naukowcy odkryli, że te uzdolnione wokalnie czworonogi są blisko spokrewnione z australijskimi dingo. Z kolei za amerykańską odmianę dingo uważa się rasę Carolina Dog, której przodkowie przybyli do Nowego Świata przez pomost lądowy łączący Amerykę Północną i Azję ponad osiem tysięcy lat temu.

Na koniec warto także wspomnieć o pochodzących z Ameryki Południowej nagich psach peruwiańskich, które w starożytności strzegły plantacji orchidei. Inkowie upatrywali w nich nawet wcieleń najważniejszych Bogów. W cywilizacji Azteków podobną rolę odgrywały czworonogi o trudnej do zapamiętania i wymówienia nazwie Xoloitzcuintli.

 

Źródło: Yahoo