Dzień Świętego Patryka w psim wydaniu

Jest jeden dzień, gdy wszystko – łącznie z ubiorami, potrawami, wystrojem ulic i twarzami osób świętujących staje się soczysto zielone. Motyw koniczyny i sprytnego skrzata króluje niepodzielnie także wśród czworonożnych przyjaciół.

ZIelona chustka na paradzie w dniu świętego Patryka. ZIelona chustka na paradzie w dniu świętego Patryka. Źródło: iStock

Dzień św. Patryka coraz popularniejszy

Zielone szaleństwo opanowuje świat! Choć początkowo Dzień św. Patryka obchodzony był jedynie wśród mieszkańców Irlandii, w ciągu ostatnich lat stał się międzynarodową ciekawostką i dobrym pretekstem do zabawy w gronie znajomych. To święto religijne i narodowe utożsamiane jest najmocniej z kolorem zielonym, po którym poznamy świętujących. Pozostałymi symbolami irlandzkiego święta jest trzylistna koniczyna (za pomocą której św. Patryk tłumaczył teorię św. Trójcy w chrześcijaństwie) oraz kufel ociekający – według uznania - piwem lub rubinową whiskey.

Koniczynkowy ubiór

Rzesze psich świętujących spotykają się na ulicznym pochodzie. Bardziej konserwatywni właściciele, którzy uczcić chcą święto w mniej szalony sposób, wybierają dla swoich pupili zielone smycze i obroże lub wielokolorowe, przyozdobione bezkonkurencyjnym motywem koniczyny. Jeśli marcowe święto wypadnie w chłodniejszy dzień, psiak może otrzymać prostą, bawełnianą bluzę z gustownym podpisem „Wesołego dnia Św. Patryka!”.

Jeżeli pies jest przyzwyczajony do noszenia czapek, będzie się świetnie prezentować w specjalnie dla niego skonstruowanym berecie lub kapeluszu. Najgustowniej wygląda zielony beret z kokardą i misternie wykonaną broszką z koniczynką. Równie ciekawie prezentuje się zielona ozdoba służąca jako imprezowa obroża. Ma ona postać elastycznej gumki zakładanej na szyję zwierzaka, z przyczepionymi pasmami zielonego tiulu, zakończonymi plastikowymi koniczynkami.

Obłędnie i zielono

Dla miłośników zabawnych akcentów. Źródło: iStochphoto
 Największe pole do popisu mają właściciele niewielkich psów w typie zabawki. Producenci proponują na ten dzień całą masę przebrań i strojnych akcesoriów. Największe wrażenie na świętujących robi strój skrzata – przednie kończyny psa są nogami skrzata, na głowie tradycyjny kapelusz, a pod pyskiem – sztuczne ręce z pluszowym garncem ze złotem.

Nie mniejsze wrażenie robią balowe suknie z zielonego tiulu lub muślinu. Szyte na kształt tutu baletnicy lub romantycznej sukni balowej, przyozdobione ceramicznymi koniczynkami i misternymi kokardkami, a nawet zielonymi piórami, pozwolą na świętowanie z klasą i elegancją. Niestety, najbardziej wyszukane wzory to koszt kilkuset złotych.

Zielone przysmaki

Entuzjaści dnia św. Patryka jedzą w tym dniu zielone naleśniki, chlebki i ciasta, dania ze szpinaku, kapusty i brokułów. Zielone szaleństwo nie powinno ominąć także psiej miski. W sklepach internetowych dostępnych jest wiele smakowitych przysmaków dla szczekających świętujących. Właściciele zamówić mogą m.in. roladki w zielonym cieście, faszerowane kurczakiem lub orzechowe trufle, przyozdobione zielonym lukrem i stosownymi znaczkami. Przed kupieniem smakołyków sprawdź skład, aby kupować tylko jedzenie o naturalnym składzie, odpowiednim dla diety psiaka.

Kolorowa sierść i... pazury?

Komu mało zieleni, ten może pokusić się na dodatkową partię szaleństwa. Groomerzy proponują na ten dzień specjalne fryzury z wymodelowanym wzorem trzylistnej rośliny na łebku lub ciałku psiaka. Nutki ekstrawagancji doda farbowanie na zielono. Uwaga – do tego celu należy wykorzystywać jedynie kosmetyki przeznaczone dla zwierząt. 

Lubisz ekstrawaganckie detale? Postaw na zielony lakier do psich pazurków, który postawi kropkę nad i w irlandzkim odzieniu!