Dziecko i psia agresja

Dzieci są zdecydowanie bardziej narażone na ataki psiej agresji niż dorośli. Mają piskliwy ton, co może irytować psa, są chaotyczne i nieskoordynowane ruchowo, a psy tego nie lubią. Naucz dziecko podchodzić do psa w trosce o bezpieczeństwo ich obojga. 

Źródło: Shutterstock

Dzieci są niskie, ich wzrok często znajduje się na linii wzroku psa, a takie niegrzeczne nieświadome gapienie się na czworonoga jest wyzwaniem do walki. Dlatego koniecznie pilnuj dziecka i naucz go zasad prawidłowego obchodzenia się z psem, a także czytania sygnałów ostrzegawczych, tzw., psiej mowy ciała, aby miało możliwość wycofania się i zdecydowanego uniknięcia agresji ze strony czworonoga.

Zawsze należy zapytać, czy wolno pogłaskać psa, następnie dziecko powinno wyciągnąć rękę i nie patrzeć psu prosto w oczy, jeżeli pies jest przyjazny – można go pogłaskać. Jeżeli pies zaczyna szybko biec w stronę dziecka, powinno przestać się ruszać i absolutnie nie patrzeć na zwierzę. Trzeba też wytłumaczyć maluchowi, że pieskowi nie można wkładać palców w oczy, ciągnąć go za uszy i ogon, a także absolutnie nie wolno podbiegać do niego wrzeszcząc z rękami wysuniętymi przed siebie bądź podniesionymi do góry.

Agresja u psa zawsze powinna wzbudzić twoją czujność, nawet jeżeli zachowanie agresywne jest  zupełnie normalne i zrozumiałe, psom nie wolno gryźć. Należy pamiętać, że jeżeli twój pies kogoś ugryzł i obawiasz się, że mógłby to powtórzyć, bezwzględnie potrzebujesz porady profesjonalisty. Nie czekaj do momentu, aż będzie za późno. Ignorowanie psiej agresji w 90% przypadków kończy się tragicznie.