Dziecko i pies - jak uniknąć pogryzienia?

Najczęstszymi ofiarami pogryzień przez psy są dzieci. Jest to tym bardzie przykre, że często można uniknąć takich sytuacji: wystarczy nauczyć dziecko, jak właściwie traktować psy.

Źródło: Shutterstock

W Stanach Zjednoczonych rocznie odnotowuje się prawie 5 milionów pogryzień przez psy, w Wielkiej Brytanii zgłasza się przeciętnie 200 000 ugryzień z czego jedna trzecia dotyczy dzieci. Human Society of United States szczuje, że 50% dzieci zostanie ugryzionych przez psa do 12 roku życia. W Polsce liczba pogryzień dzieci jest trudna do zweryfikowania, ponieważ większość z nich nie jest po prostu zgłaszana. Dlaczego? Dlatego, że do większości pogryzień dzieci przez psy dochodzi we własnym domu, gdzie sprawcą jest własny lub znany przez dziecko pies.

Sytuacje takie mają miejsce najczęściej wtedy, gdy sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa są nagminnie ignorowane, a pies czuje się zagrożony. Może zdarzyć się także, że dziecko drażni psa (przeszkadza mu w jedzeniu, spaniu czy ciągnie go za ogon, ucho lub zwyczajnie mocno przytula). Istnieje kilka powodów dla których to dzieci są najczęstszymi ofiarami pogryzień. Dzieci są małe, szybko i chaotycznie się poruszają, biegają wymachując rękami. Takie zachowanie może u psa wywołać chęć pogoni, bądź lęk. Dodatkowo dzieci wydają z siebie piski, krzyki w niskiej tonacji, co nie wzbudza w psie autorytetu. Dzieci w wielu od 4 do 8 lat są najbardziej narażone na pogryzienia. Ale już w wieku 6  lat maluchy są w stanie pojąć i przestrzegać zasad obowiązujących w kontaktach z psem. Dlatego nie tylko psa trzeba nauczyć obchodzenia się z dzieckiem, ale i dziecko obchodzenia się z psem.

Dziecka i psa nigdy nie należy zostawiać samych bez nadzoru! Źródło: Shutterstock
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest karcenie psa, który warczy lub pokazuje zęby nękającemu go dziecku. Nie wolno zabraniać psu warczenia! To nie objaw agresji ze strony psa, ale sygnał ostrzegawczy, mówiący coś w rodzaju: „zostaw mnie w spokoju, bo pożałujesz”. Pies ma prawo odmówić kontaktu z dzieckiem, pozwólmy mu na to. Zaś karcenie psa za warczenie oduczy go wysyłania sygnałów niezadowolenia i dyskomfortu z przebywania z naszym maluchem, a to skończy się ominięciem przez psa sygnału ostrzegawczego (warczenia) i przejścia od razu do ataku (ugryzienia). Pies karcony wcześniej za warczenie, od razu gryzie. Gryzie bez ostrzeżenia!

W USA i Wielkiej Brytanii powstało już wiele inicjatyw przeciwdziałania pogryzieniom dzieci przez psy. W Stanach obchodzi się nawet Narodowy Tydzień Zapobiegania Pogryzieniom, który trwa od 15 do 23 maja. W Polsce naprzeciw problemowi pogryzień wyszedł znany w wielu krajach program edukacyjny „The Blue Dog”, przy opracowywaniu którego uczestniczy zespół psich specjalistów oraz psychologów dziecięcych i pediatrów. Głównym celem tego projektu jest nauczenie dzieci i ich rodziców prawidłowych kontaktów z psami. Program ten realizuje się w szkołach i przedszkolach, a czuwa nad nim Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. W ramach programu przygotowano ciekawą grę „The Blue Dog” dla dzieci w wieku 4-6 lat oraz podręcznik dla rodziców.

 

ŹRÓDŁA: Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010; The Blue Dog - bezpieczne relacje dziecko-pies, www.ab-art.org.pl; Narodowy Tydzień Zapobiegania Pogryzieniom, dominikaknossalla.blogspot.com; Jagna Kudła, Bezpieczeństwo dzieci i psów, www.cztery-lapy.pl;