Drukarka 3D pomogła odzyskać sprawność kalekiemu psu

Drukarki przestrzenne zwane też często drukarkami 3D to bardzo nowoczesne i praktyczne urządzenia o wszechstronnych zastosowaniach. Niedawno dzięki nim udało się wydrukować zestaw składający się z szelek, do których przymocowano kółka od deskorolki. W efekcie kaleki pies rasy chihuahua częściowo odzyskał sprawność i możliwość poruszania się.

Pies Turbo Roo Pies Turbo Roo Źródło: DailyMail.co.uk, Mercury Press & Media Ltd

Maleńki psiak noszący imię Turbo-Roo urodził się bez dwóch przednich łapek. W rezultacie nie był w stanie normalnie chodzić. Potrafił jedynie niezgrabnie podskakiwać, co zresztą także sprawiało mu spory problem. Wymagał więc stałej, całodobowej opieki, której nie byli mu w stanie zapewnić jego właściciele. Dlatego oddali go Ashley Looper, która pracuje jako technik weterynaryjny i w swojej dotychczasowej praktyce wielokrotnie stykała się z kalekimi zwierzętami. Pomimo niepełnosprawności, Turbo-Roo od razu podbił serce Amerykanki.

 

Ashley zaczęła publikować w sieci informacje na temat psa i szybko okazało się, że wielu internautów hojnie wspiera projekt mający na celu sfinansowanie Turbo-Roo specjalnego zestawu ułatwiającego poruszanie się. Opiekunka kalekiego czworonoga zamierzała zebrać 600 dolarów, ale ostatecznie jej konto zostało zasilone kwotą 3500 dolarów. Jednocześnie pracujący dla kalifornijskiego studia 3dyn Mark Dewrick zaoferował bezpłatną pomoc w skonstruowaniu wózka dla Turbo-Roo. Wykorzystał w tym celu nowoczesną drukarkę przestrzenną renomowanej firmy Makerbot. Dzięki temu Ashley zrealizowała swój projekt nie wydając żadnych pieniędzy. Wszystkie środki zebrane w sieci postanowiła przeznaczyć na badania, szczepienia i ewentualne dalsze leczenie czworonoga.

Sam Turbo-Roo sprawia teraz wrażenie bardzo szczęśliwego i większość czasu spędza w aktywny sposób na beztroskiej zabawie oraz odpoczynku.

 

Źródło: DailyMail.co.uk, Mercury Press & Media Ltd, Facebook