Drapanie - co warto o nim wiedzieć?

Dlaczego kot drapie? Bo musi, a czasem po prostu lubi to robić. To zachowanie ma dla zwierzaka ogromne znaczenie. A szanujący się kociarz powinien wiedzieć dlaczego jego pupil pokazuje pazur.

Źródło: Shutterstock

Po pierwsze, koty drapią, aby pozbyć się górnej warstwy pazurów. Jest to zabieg typowo pielęgnacyjny pozwalający pozostać im w dobrej formie.

Po drugie, drapanie pełni bardzo ważną rolę w znakowaniu terytorium, na którym przebywa kot. Ślady pazurów są widocznym znakiem, że dane miejsce jest już zajęte. Zabłąkany kot może szybko zorientować się, że powinien omijać je z daleka, ponieważ jeśli tego nie zrobi może zostać zaatakowany i zraniony. Dodatkowo podczas drapania z opuszek łap wydziela się specjalny zapach, który dodatkowo znaczy terytorium kocimi feromonami. Dlatego też koty, które zostały pozbawione pazurów, nadal drapią, aby oznakować swój teren.

Po trzecie, drapanie pozwala się kotu rozciągnąć, dzięki czemu jego mięśnie są odpowiednio napięte. Można porównać to do ludzkiego przeciągania. Jak sami dobrze wiemy jest to bardzo przyjemne, więc czemu kot nie miałby zachowywać się tak samo. Właściciele kotów często mogą zaobserwować jak koty rozciągają się na całej długości, zarówno pionowych jak i poziomych, drapaków. Możemy uznać to za kocią gimnastykę pozwalającą pozostać im w dobrej formie.

Ostatnią funkcją drapania jest rozładowanie emocji i możliwość pokazania swojej frustracji. Kot, który się czegoś przestraszył, może z drapania zrobić czynność zastępczą, która pozwala mu skupić się na czymś innym niż stresujący go bodziec. Drapanie może też pomóc w momencie, gdy kot nie otrzymał tego czego chciał i na drapaku wyładowuje swoją frustrację. Jest to bardzo zdrowy sposób radzenia sobie z kocimi emocjami, który pozwala unikać poważniejszych konfliktów i zachowuje równowagę psychiczną kota.

 

REKOMENDOWANE PRODUKTY
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/drapak-lui-mykotty
 
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/drapak-vigo
 
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/drapak-tiger-ferplast