Drapak wykonany domowym sposobem

Mimo że w sklepach zoologicznych możemy znaleźć szeroką ofertę drapaków, to warto się zastanowić nad samodzielnym wykonaniem tego elementu wyposażenia, niezbędnego każdemu opiekunowi kota.

Źródło: Thinkstock

Podstawową zaletą drapaka zbudowanego własnoręcznie jest cena. Koszt wykonania niejednokrotnie jest nawet o połowę mniejszy niż w przypadku zakupu podobnego modelu, dostępnego w ofercie czy to stacjonarnych, czy internetowych sklepów zoologicznych. Zazwyczaj również zrobiony przez nas drapak będzie solidniejszy niż masowo produkowane konstrukcje dostępne w handlu. No i oczywiście satysfakcja, jaką odczujemy po zakończeniu jego budowy, będzie o wiele większa niż po zakupie.

Koty uwielbiają się bawić na wysokościach. Domowe kocie drzewo staje się ulubionym miejscem zabaw. Źródło: Ewa Ciosek

Wbrew pozorom wykonanie konstrukcji drapaka jest dość proste i nie wymaga zbyt zaawansowanej wiedzy technicznej, umiejętności manualnych ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczą nam: piłka do drewna, wiertarka, miarka (tzw. metrówka) lub centymetr krawiecki i śrubokręt. Opcjonalnie mogą też przydać się pilnik do drewna i zszywacz tapicerski.

Materiały, jakie nam będą potrzebne, to - w najprostszej wersji - płyta wiórowa o odpowiednich wymiarach (najlepiej 0,5 m na 0,5 m), żerdka o średnicy około 10 cm, 2 lub 3 wkręty do drewna o długości co najmniej 10 cm i sznurek sizalowy. Oczywiście w przypadku, kiedy chcemy stworzyć bardziej rozbudowany drapak, ilość materiałów potrzebnych do jego skonstruowania rośnie proporcjonalnie do stopnia jego skomplikowania. Dobrym pomysłem jest obicie podstawy i ewentualnych półek materiałem. Tak wykonany drapak wygląda estetyczniej i jest bardziej interesujący dla kota.

Za przykład posłuży nam jedna z najprostszych, a jednocześnie bardzo funkcjonalnych konstrukcji: drapak złożony z płaskiej podstawy, budki dla kota i 2 półek, wszystko to oparte na 3 nogach.

Do jego wykonania potrzebować będziemy:

  • płyty wiórowej o wymiarach 70 cm na 50 cm (1) (dla ułatwienia każdemu wymiarowi przyporządkujemy w nawiasach numery),
  • 4 płyt 30 na 40 cm (2),
  • 1 płytę o wymiarach 40 na 40 cm (3),
  • 1 płytę 30 na 30 cm (4)
  • 1 płytę 50 na 30 centymetrów (5).

Dodatkowo:

  • 2 żerdki o średnicy 10 cm i długości 150 cm (zamiast jednej z nich możemy użyć drążków o długości około 70 cm),
  • sznurek sizalowy do oplecenia nóg drapaka (długość zależy od wybranej przez nas grubości sznurka, im grubszy tym mniej go potrzebujemy).
  • wkręty do drewna: 13 wkrętów o długości co najmniej 10 cm oraz około 50 krótkich po 3 cm.

Nie chcesz robić sam? Kup.

Jedną z żerdek przecinamy na pół (chyba ze dysponujemy dwoma krótkimi), drugą pozostawiamy w niezmienionej postaci. W jednej z płyt nr 2 wycinamy kwadratowy otwór o wymiarach 15 na 15 cm. Do podstawy (płyta nr 1) przykręcamy (po uprzednim wymierzeniu i wywierceniu w odpowiednich miejscach otworów) wszystkie płyty nr 2. Pamiętać musimy o tym, aby płyta z otworem znalazła się na froncie budki. W innym wypadku kot nie będzie miał jak dostać się do środka. Łączymy je ze sobą przy pomocy wkrętów, a następnie przykręcamy do nich płytę nr 4 jako dach. Przed zainstalowaniem tej płyty przykręcamy do niej 2 krótkie żerdki. Powinny one stać na linii dzielącej płytę na pół i w równej odległości od brzegów. Rozstaw między nimi powinien wynosić około 10 cm.

W płycie nr 5 wycinamy okrągły otwór o średnicy minimalnie większej od średnicy długiej żerdki. Środek tego otworu powinien znajdować się 15 cm od brzegu i leżeć na dłuższej osi symetrii płyty. Dobrym sposobem na wykonanie tego otworu jest narysowanie okręgu o podanym wyżej środku i wiercenie otworów położonych na nim. Następnie przy użyciu młotka wybijamy ten kawałek płyty, a jej krawędzie wygładzamy pilnikiem. Jeśli mamy dostęp do wyrzynarki do drewna wystarczy wywiercić otwór, w którym zmieści się jej brzeszczot, a następnie wyciąć otwór.

Przez wywiercony otwór przekładamy długą żerdkę. Łączymy ją z płytą nr 5 co najmniej dwoma blaszkami montażowymi w kształcie kątownika. Do płyty przykręcamy krótkie nogi, uprzednio już połączone wkrętami z budką. Następnie długą żerdkę przykręcamy do podstawy, pamiętając o konieczności postawienia jej pionowo. Jakikolwiek przechył zwiększa ryzyko uszkodzenia konstrukcji przez kota. Do górnego końca długiej nogi montujemy płytę nr 4, tak aby jej środek wypadał na środku żerdki.

Na koniec wszystkie nogi drapaka okręcamy sznurkiem. Dobrym pomysłem jest posmarowanie ich klejem do drewna typu Vikol. Zapobiegnie to zsuwaniu się oplotu w dół pod wpływem ostrzenia przez kota pazurów. Drapak gotowy.

P.S. Jeśli zamierzamy obić materiałem naszą konstrukcję, należy to zrobić przed montażem. Później jest już o wiele trudniej. Wyjątkiem są płyty numer 4 i 5, które wygodniej jest obić na końcu.