Dogtrekking zagranicą

Dogtrekking, Dog Adventure i Doghiking- na czym polegają różnice? Wędrówki z psem, w Polsce i za granicą, dzielą się na wiele dyscyplin i poziomów. Jak się w nich odnaleźć?

Źródło: Shutterstock

Dog Adventure to wieloetapowy dogtrekking, który w Polsce po raz pierwszy odbył się w sierpniu 2011 roku. Składał się on z trzech etapów. Start zaczął się w Młodej Horze w nocy od 1,5 h wędrówki do miejsca pierwszej bazy , która znajdowała się przy schronisku Hali Rycerzowskiej gdzie uczestnicy rozbili namioty. Następnego dnia przebyli ponad 20 km dystans w górach i wieczorem znowu rozbili namioty. Trzeciego dnia przebyli krótki godzinny powrót do miejsca startu.

Nasi południowi sąsiedzi głównie Czesi i Słowacy, gdzie wędrowanie z psem, ma znaczenie dłuższą tradycję, uważają, że prawdziwy dogtrekking zaczyna się od 80 km i musi zawierać biwak. Krótkie dystanse definiują jako doghiking. Dystanse 100 km z limitem czasowym 48 h i spaniem pod chmurką to dopiero prawdziwa przygoda i wyzwanie! Organizatorzy czeskich dogtrekkingów z wyrozumiałością traktują nieprzyzwyczajonych do takiego długiego dystansu Polaków organizując zawody na nieco mniejszych 40 km dystansach z polską opcją językową.

 

ŹRÓDŁA: Paweł Bonk, Dog Adventure, „Dog&Sport”, 2011, nr 3, s. 22-23.