Doga, czyli pies plus joga

Joga to, najkrócej rzecz ujmując, system samodoskonalenia. Praktykujący jogę zajmują się pracą nie tylko nad swoim ciałem, ale także i umysłem. Dla wielu osób to cała filozofia życia. Filozofia, która przestała dotyczyć tylko homo sapiens...

Źródło: fot. FORUM / The Palm Beach Post / ZUMA Press.

Codzienne życie bywa stresujące i wymagające nie tylko dla nas ludzi, ale także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nasz gatunek ma możliwość świadomego rozładowywania nagromadzonego napięcia i odreagowywania stresów. Znamy różne techniki, używki, korzystamy z dobrodziejstw fitness i spa. Ale za sprawą wspaniałomyślnych właścicieli ukochane pupile na własnej skórze też mogą poczuć co to znaczy prawdziwy relaks, tak w sferze fizycznej, jak i psychicznej. 

Źródło: Shutterstock

We współczesnym  społeczeństwie joga traktowana jest jako sposób na skuteczny relaks, recepta na zszargane nerwy i szereg innych dolegliwości. Regularne spotkania w szkołach jogi pozwalają uczestnikom utrzymać równowagę wewnętrzną, osiągnąć spokój i usprawnić fizycznie swój organizm. Okazuje się, że ta modna metoda na utrzymanie się w świetnej kondycji pod każdym możliwym względem przestała już dotyczyć tylko homo sapiens. Zdziwieni? Otóż nie trzeba było  długo czekać by jogini i posiadacze psiaków w jednej osobie pomyśleli o ćwiczeniach relaksacyjnych także d la swoich pupili. Nikt przecież nie powiedział, że joga jest zarezerwowana tylko dla ludzi. A czworonogom za ich serce należy się wszystko co najlepsze! Tak zapoczątkowano dogę – jogę dla psów. Na całym świecie ta forma spędzania wolnego czasu ze swoim psem staje się coraz bardziej popularna. W zajęciach uczestniczą tak właściciele psów, jak i ich pupile.

Joga dla psów swoje początki miała w USA i Japonii. Prekursorki tego „nurtu”, instruktorki Suzi Teitelman i Amy Stevens, wydały nawet dogę (ćwiczenia wraz z instruktarzem) na DVD. Pauline Kang, właścicielka energicznego psa, z którym regularnie uczęszcza na zajęcia dogi w Hong Kongu twierdzi, że jej pies dzięki temu stał się wyraźnie spokojniejszy. Podobno oprócz uspokojenia i wyciszenia, ćwiczenia jogi wpływają bardzo dobrze na zdrowie psów – zwłaszcza tych, które cierpią z powodu chorób stawu biodrowego i kolanowego, a nawet astmy. Nie ulega też wątpliwości, że poprzez takie ćwiczenia zacieśniają się też więzy pomiędzy właścicielem a jego psem. Kolejna zaleta, to towarzystwo innych psiaków z opiekunami, czyli wspaniałe pole do socjalizacji dla naszego pupila.

A więc, wyginaj śmiało ciało razem ze swoim ulubieńcem!