Dobrze dobrany szampon - podstawa pielęgnacji

Długie włosy Yorka, kręcone i twarde loczki Foksteriera, nagie ciałko Grzywacza Chińskiego. Każda psia rasa posiada inny włos i wymaga w związku z tym odmiennej pielęgnacji. Podstawę w dbaniu o piękny i zdrowy wygląd szczekacza stanowi dobrze dobrany szampon.

Nie wszystkie psy bronią się przed kąpielą - niektóre potrafią czerpać z niej prawdziwą przyjemność. Nie wszystkie psy bronią się przed kąpielą - niektóre potrafią czerpać z niej prawdziwą przyjemność. Źródło: Shutterstock

 Podstawy wyboru

Na półkach sklepowych nie znajdziemy jednego, idealnego produktu, stworzonego do pielęgnacji każdego psa. Wybierając najlepszy szampon powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad cechami i wymogami danej rasy oraz naszego własnego czworonoga. Podsumowujemy w jakim wieku jest nasz pupil, jaki ma rodzaj sierści i kolor, jak często będzie kąpany, czy posiada jakieś problemy dermatologiczne, odczuwa świąt czy posiada pasożyty.

Szczeniaki i psy starsze

Specjalny szampon zakupić musimy dla szczeniaków – jest on delikatniejszy, nie zawiera mocnych detergentów, mogących zaszkodzić wrażliwej skórze psiego malucha. Delikatniejszy produkt należy stosować także w przypadku osłabionych staruszków, podatnych na infekcje.

Drogie z odżywką czy „Bobik” za kilka złotych?

Nie warto nadmiernie oszczędzać w przypadku podstawowego psiego kosmetyku. Jeśli chodzi o względy ekonomiczne - droższe szampony posiadają skoncentrowaną formułę, lepiej się pienią, dzięki czemu są wydajniejsze, łatwiejsze w użyciu i wystarczą na dłużej. Poza tym, większość właścicieli kąpie psy nie częściej niż raz na miesiąc, kosmetyk wystarczy więc na dłużej.

Droższe psie szampony posiadają lepszy skład, zapewniający włos błyszczący, odżywiony i nieskołtuniony. Jeśli sam szampon niewystarczająco nawilża sierść, zastosujmy psie odżywki, co stanowi już temat na osobny artykuł. 

Źródło: Shutterstock
Nie oszczędzajmy na tym kosmetyku w przypadku psów, które ze względu na przetłuszczający się włos lub intensywne i brudzące spacery wymagają częstego mycia. W droższym szamponie możemy kąpać naszego pupila częściej, bez ryzyka podrażnień czy naruszenia naturalnej warstwy ochronnej czworonoga.

Wizja częstszych kąpieli jest prawdopodobna w przypadku długowłosych psiaków, które są szczególnie podatne na szybkie brudzenie. Gdy zajdzie taka potrzeba, możemy kąpać psiaka nawet co tydzień.

Dodatkowo, producenci drogich szamponów nie mogą pozwolić sobie na stworzenie kosmetyku o zbyt intensywnym zapachu, przeszkadzającym psiakowi lub na sztuczne barwienie płynu i dodawanie innych ulepszaczy.

Szampon na lśniący włos

Zwłaszcza w przypadku psów z dłuższym  i miękkim włosem wybierać należy szampony posiadające w swoim składzie substancje nawilżające - jak olejki migdałowe, jojoba, kokosowe czy z drzewa herbacianego. Wartościowy szampon posiada także witaminy i proteiny.

Twardy włos sznaucera

Aby charakterystyczny, terierowy włos pozostał w swej naturalnej postaci warto zapatrzeć się w specjalistyczne produkty, dedykowane dla twardej i grubej sierści. Nie zmiękczą one i nie nabłyszczą niepotrzebnie, odbierając surowego charakteru włosa.

Szampony lecznicze

W łazience każdego psiego właściciela powinien stać szampon hipoalergiczny. Kosmetyk bakterio- i grzybójczy przyniesie natychmiastową ulgę w przypadku nagłego świądu czy uczulenia, objawiających się nadmiernym drapaniem swędzącej skóry. Szampon ten odpowiedni jest także do okresowej profilaktyki kondycji skóry.

Dobry szampon leczniczy pomoże zniwelować także łupież, którego pies może nabawić się np. po kąpieli w mydle ludzkim.

Kosmetyki przeciwpchelne działają jedynie doraźnie, przynoszą ulgę, lecz nie eliminują problemu. Pchły ukrywają się w legowisku, dywanie i otoczeniu psa i powrócą do niego niedługo po kąpieli.  Walkę z nieproszonym gościem wygrany tylko dzięki specjalistycznym obrożom lub kropelce preparatu umieszczanego na karku.

 Inny dla białego, inny dla czarnego

Ale i tak w morzu jest najlepiej! Źródło: Shutterstock

Jeśli właścicielowi zależy na zachowaniu i podkreśleniu naturalnego koloru włosa, do pielęgnacji wybierać powinien kosmetyki przeznaczone dla danego koloru umaszczenia. Szampony zapewniają naturalny i miły dla oka efekt. I tak, u białego pieska rozjaśnią one ciemniejsze przebarwienia powstające na łapach i uszach, wzmocnią czerń rozjaśnioną przez promienie słoneczne, zintensyfikują rudości czy brązowy pigment włosa.

Bez obaw, są one całkiem bezpiecznie – nie powodują pieczenia czy swędzenia – z całą pewnością pies nie zauważy różnicy. Składniki podkreślające barwę włosa są pochodzenia naturalnego.

York, Husky i inne

Na rynku dostępne są także szampony przeznaczone do konkretnej psiej rasy. Ze względu na różnice w budowie włosa mają one odmienne wymagania dotyczące pielęgnacji, np. popularny na polskich ulicach York posiada włos budową zbliżony do ludzkiego, przez co należy go równie intensywnie pielęgnować jak własne – przede wszystkim często kąpać, czesać i nie doprowadzać do  znacznego przetłuszczenia włosa.

NIE dla ludzkich szamponów

Skórka psa tylko pozornie przypomina ludzką. Mają one inną budowę, cechy fizjologiczne, inny odczyn PH. Nawet najlepszy szampon przeznaczony dla dorosłego czy dziecka powodować może reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, uciążliwy dla pupila świąd, wypadanie, osłabienie i zmatowienie sierści, łupież czy łojotok. Nie warto ryzykować przykrych konsekwencji, skoro cena  psiego odpowiednika jest zbliżona.