Dobre sposoby na złe kocie nawyki

Kto rządzi w domu? Wiadomo, kot. Czasem jednak jego zwyczaje przekraczają granice nawet najszerzej pojętej tolerancji. Gdy dyplomatyczne negocjacje nie skutkują, spróbujcie podejść go sposobem.

Źródło: Shutterstock

Co zrobić, gdy kot…

1.       Z upodobaniem wskakuje na stół w jadalni i kuchenny blat?

Do wspinaczki pcha koty instynkt, a ten jest silniejszy niż zakazy, nakazy i krzyki. Jedynym sposobem, który może przynieść pożądany efekt jest zainteresowanie czworonoga innym, równie atrakcyjnym miejscem do zdobycia. Ma być wysoko i z dobrym widokiem! Egzamin powinien zdać wielopoziomowy drapak, budka umieszczona pod sufitem, albo wygodne legowisko na okiennym parapecie. Dodajcie do kompletu kuszące zapachem lub dźwiękiem zabawki i trzymajcie kciuki za sukces. Dla wyjątkowo upartych kotów (albo dla tych z was, którzy nie przepadają za ciekawskim pyszczkiem zaglądającym do garnków) dobrym rozwiązaniem jest folia aluminiowa. Szeleszczący i śliski kawałek rozłożony na zakazanym miejscu powinien skutecznie zniechęcić zwierzę do spacerów w tej okolicy.

2.       Drapie meble?

Zagrożone mogą być wszystkie, ale koty szczególnym afektem darzą kanapy, fotele, poduszki i narzuty. Wbrew wielu opiniom koty nie drapią ani nam na złość, ani zupełnie bez powodu. Powodów mają całkiem sporo i to takich, z którymi trudno dyskutować. Drapiący kot rozciąga w ten sposób mięśnie (to taki koci stretching), znaczy swój teren śladami wizualnymi i zapachowymi i pielęgnuje pazury, ścierając z nich zewnętrzną warstwę. Tu też rozwiązaniem nie są zakazy, a przekierowanie kociej uwagi na inne, superatrakcyjne przedmioty. Metodą prób i błędów ustalicie, jaki drapak spełnia oczekiwania jaśniekota – pionowy czy poziomy, z budką czy bez, przyciągający dodatkowo zapachem (kocimiętka!), kształtem, fakturą. Zanim to nastąpi, zabezpieczcie meble w miejscach najczęściej drapanych dwustronną taśmą klejącą. To zachęci czworonoga do poszukania innych punktów do drapania. Za używanie nowego drapaka chwalcie pod niebiosa i nagradzajcie przysmakami.

NASTĘPNA STRONA>                      

1 2