Dobór i rozmieszczenie drapaków

Właściwy dobór i rozmieszczenie drapaków są o tyle ważne, że dzięki temu możemy uchronić nasze cenne meble przed zniszczeniem. Jeśli niewystarczająco przyłożymy się do wybrania odpowiednich akcesoriów, koty wybiorą sobie inne, bardziej odpowiednie miejsca do drapania jak na przykład drzwi, nogi stołu lub boki mebli.

Źródło: iStock

Jak w takim razie wybrać drapak  i w którym miejscu go umieścić? Wszystko zależy od tego ile mamy kotów i jakie mają one preferencje. Jeśli mamy jednego kota wystarczą dwa drapaki w skrajnych miejscach mieszkania. Najlepiej tam gdzie do tej pory drapał kot. Jeśli jednak mamy więcej kotów musimy zastosować dokładnie taką samą zasadę jak w przypadku kuwet. Oznacza to, że drapaków powinno być co najmniej tyle co kotów plus jeden drapak dodatkowy. Rozmieścić powinniśmy je w różnych miejscach domu, tak aby każdy z kotów miał do nich swobodny dostęp.

 Przed wybraniem się do sklepu zoologicznego należy sprawdzić, która faktura najbardziej odpowiada naszym kotom. Jedne będą wolały drewno, inne grubą linę, a jeszcze inne oszaleją na punkcie tektury falistej. Sprawdźmy co do tej pory było najczęściej drapane w domu i spróbujmy znaleźć drapak wykonany właśnie z takiego materiału. Jeśli mimo to kot nadal nie będzie zainteresowany nowinką, posmarujmy ją kocimiętką i pobawmy się chwilę przy drapaku. Kot powinien przekonać się do drapania w momencie, kiedy po raz pierwszy wbije swoje pazurki w nowo kupiony drapak.

Ostatnią kwestią jest jeszcze decyzja czy kupujemy drapak poziomy czy pionowy. Najlepiej kupić duży, solidny drapak pionowy. Taki, aby kot mógł się na nim swobodnie rozciągnąć. Możemy kupić także jeden drapak poziomy, jednak tylko w wypadku gdy rzeczywiście zaobserwujemy, że kot lubi drapać w ten sposób.

Stosując się do wyżej opisanych zasad sprawimy kotu wielką przyjemność a sobie oszczędzimy dużego bólu głowy z powodu zniszczonych rzeczy.

 

Rekomendowane produkty: