Do szczęścia pies potrzebuje szkolenia!

Twój przyjaciel pies potrzebuje czegoś więcej niż tylko pełnej miski z jedzeniem. Szkolenie jest niezbędne mu do życia w twoim świecie. Jeśli jednak krzywisz się na samą myśl o wydawaniu psu rozkazów, dowiedz się, dlaczego tak bardzo potrzebuje twoich wskazówek...

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Jeśli wydaje ci się, że szkolenie psa jest przygnębiające i odbiera mu wolność, to najwyższa pora wyprowadzić cię z tego błędu. Szkolenie powinieneś postrzegać nie jako coś co go w jakikolwiek sposób krzywdzi, ale jako coś co robisz dla niego i z nim!

"Pies, który jest dobrze wyszkolony, nie tylko potrafi się zachowywać, ale też zapracował na swoją wolność."
Stanley Coren

 Nauczenie psa wykonywania komend oraz ich wydawanie mu nie jest niczym złym. Twój pies tego potrzebuje! Pełna miska, uczucia i danie mu dachu nad głową po prostu psu nie wystarczy. Pies potrzebuje twojego kierownictwa. Tak samo, jak nigdy nie zostawiłbyś dziecka bez opieki i wychowania, tak nie możesz pozostawić swojego przyjaciela bez wskazania mu najlepszego sposobu zachowania się w każdej sytuacji. On podobnie jak dziecko ufa ci i oczekuje od ciebie, że będziesz go uczył i pokażesz mu jak ma się zachowywać. Gdy weźmiesz się za jego wychowanie, pomożesz mu, staniesz się dla niego prawdziwym przyjacielem i przewodnikiem po zupełnie obcym mu świecie, świecie ludzi.

Szczenięta i młode psy nie są w stanie pohamować swoich impulsów, ale zezwalanie im na takie dzikie zachowanie jest niedopuszczalne. Psy, wilki i inne zwierzęta uczą swoje młode właściwego zachowania. Ty musisz nauczyć tego swojego psa, którego stałeś się przybranym rodzicem. Zaniedbanie wczesnego szkolenia psa sprawi, że jako dorosły pies będzie nieznośny, a nawet niebezpieczny dla swojego otoczenia. Na twoich barkach jako opiekuna psa spoczywa obowiązek troszczenia się o jego potrzeby, wśród których jest nauczenie go radzenia sobie z uczuciami i impulsami, które się w nim rodzą. Zapraszając do swojego życia psa, stajesz się odpowiedzialny za niego oraz całe jego życie. Musisz stać się dla swojego psa prawdziwym przyjacielem, rodzicem, nauczycielem, a wtedy staniesz się dla niego bohaterem. Bycie dla psa przewodnikiem jest dla niego biletem do wspaniałego życia.

Dobre szkolenie nie tłamsi charakteru psa. Dobre szkolenie daje mu wolność. Źródło: Shutterstock

Jeśli dalej masz opory przed szkoleniem psa, to zastanów się i odpowiedz sobie na pytanie, który pies cieszy się większą wolnością? Ten, którego nigdy nikt nie szkolił, dlatego teraz musi siedzieć w zamknięty w łazience, kojcu czy oddany do schroniska, bo jego zachowanie jest niedopuszczalne, czy/i niebezpieczne? Czy szczęśliwszy jest ten pies, który ukończył kurs posłuszeństwa, jest grzeczny i dlatego wszędzie może towarzyszyć swojemu właścicielowi? Dobrze wyszkolony pies nie tylko potrafi się odpowiednio się zachowywać, ale przede wszystkim zapracował na swoją wolność.

 

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009.