Do mnie!

Bez wątpienia przywołanie to najważniejsza komenda w życiu każdego psa. Dzięki niej mamy kontrolę nad naszym czworonogiem w każdej sytuacji. Ci co cenią sobie posłuszne psiaki i do perfekcji mogliby ćwiczyć ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa dobrze się przy tym bawiąc mają do wyboru kilka dyscyplin kynologicznych opartych na psim posłuszeństwie. 

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Psy Towarzyszące

Zawody i egzaminy PT, czyli psów towarzyszących to jedna z najstarszych psich dyscyplin sportowych. PT mogą uprawiać wszystkie psy w każdym wieku. System oceniania psów jest uzależniony od rasy. Wiadomo, że pies z natury powolny ćwiczenia będzie wykonywał bardziej „ospale” niż zorientowany na pracę z człowiekiem owczarek. Aby wziąć udział w zawodach trzeba być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce.

Psy Towarzyszące dzielą się na trzy stopnie trudności. PT 1 – to poziom przeznaczony dla psów początkujących, na którym odbywają się tylko egzaminy. PT 2 i PT 3 przeznaczone są dla psów średniozaawansowanych, na tych poziomach rozgrywa się zawody. Puchar Polski rozgrywany jest według regulaminu PT 3.

Ćwiczenia PT dotyczą ogólnego posłuszeństwa psa tj. chodzenie przy nodze na smyczy, bez smyczy, przywołanie, zmiany pozycji siad/waruj, badanie uzębienia psa, zostawanie na komendę w określonej pozycji, aportowanie przez przeszkodę, wysyłanie naprzód, szczekanie na komendę. Szczegółowy opis ćwiczeń znajduje się na stronie Związku Kynologicznego w Polsce w zakładce „szkolenia”.

Psy Towarzysząco-Tropiące

W szkoleniu PTT świetnie sprawdzają się czechosłowackie wilczaki. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

To kolejna dyscyplina sportowa oparta na psim posłuszeństwie. PTT podzielone jest na dwa poziomy trudności: PTT I i PTT II. Egzaminy i zawody PTT rozgrywane są w dwóch konkurencjach. Konkurencja A obejmuje pracę węchową psa, a konkurencja B – posłuszeństwo. W konkurencji A na poziomie PTT I pies w ćwiczeniu pierwszym idzie śladem swojego przewodnika, odnajdując 3 przedmioty. W kolejnym ćwiczeniu rozpoznaje swój koziołek spośród innych przedmiotów. Trzecim ćwiczeniem jest szukanie i aportowanie zguby własnej. Druga konkurencja oceniająca psie posłuszeństwo zawiera pięć ćwiczeń tj.: chodzenie przy nodze bez smyczy, aportowanie własnego przedmiotu, „siad” w marszu, „waruj” w marszu z przywołaniem oraz pozostawanie psa w pozycji leżącej przez 5 minut przy próbach odwracania psiej uwagi. PTT II w pierwszej konkurencji pies podąża za obcym śladem, a w konkurencji B dochodzić do ćwiczeń rewirowanie. Szczegółowy opis ćwiczeń i konkurencji znajduje się na stronie ZKwP, w zakładce „szkolenia”.

IPO, czyli Międzynarodowy Egzamin Psów Użytkowych

Egzaminy i zawody IPO składają się z trzech części. Część A obejmuje pracę węchową psa, część B posłuszeństwo oraz część C – obronę. Części A i B mają podobne ćwiczenia co PTT. Obrona, czyli część C w IPO V składa się z czterech ćwiczeń: osaczenia i oszczekiwania pozoranta, zatrzymania pozoranta podczas ucieczki, ataku na przewodnika i jego psa oraz eskortowania pozoranta do sędziego. Egzaminy IPO składają się z czterech stopni trudności: IPO VO, IPO 1, IPO 2, IPO 3. Szczegółowy opis ćwiczeń i regulamin tych egzaminów znajduje się  na stronie ZKwP w zakładce „szkolenia”.

Obedience

Obedience, czyli posłuszeństwo sportowe jest dyscypliną konkurującą do PT. W egzaminach i zawodach Obi największą rolę odgrywa perfekcja wykonywanych ćwiczeń. Wbrew pozorom obedience to trudna dyscyplina wymagająca od psa pasji do pracy, a od przewodnika spokoju i cierpliwości. Tu ocenia się nie tylko dokładność wykonywania ćwiczeń, ale i relację przewodnika z psem. Ćwiczenia w obi są bardzo podobne do tych z PT, ale zawierają też inne ćwiczenia jak np. wysyłanie do kwadratu. Szczegółowy opis ćwiczeń jest dostępny na stronie ZKwP w zakładce „szkolenia”.

Rally o

Rally obedience określa się mianem „posłuszeństwa na luzie”. To nowa, bardzo prężnie rozwijająca się dyscyplina kynologiczna w Polsce. W rally o team składający się z człowieka i psa pokonuje specjalny tor. Na torze ustawione są znaki. Znaki przedstawiają ćwiczenie do wykonania. Rally o różni się od poprzednich dyscyplin ocenianiem zawodników. W rally nie chodzi o to by pies idealnie wykonał ćwiczenie i nie został za nie nagrodzony. W posłuszeństwie na luzie przewodnik może także zachęcać psa, powtarzać komendy i przy niektórych ćwiczeniach go nagrodzić. To bardzo ciekawa dyscyplina w której mogą brać udział wszystkie psy, bez względu na rasę, stan zdrowia, wiek czy przynależność do ZKwP. To samo dotyczy ludzi. W rally o udział brać mogą nawet dzieci (które pokonują tor w asyście dorosłego opiekuna).

Jeśli więc chodzi o szkolenie z zakresu posłuszeństwa kierunków szkoleń jest do wyboru do koloru. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet najmłodsi. Bardzo często ośrodki szkolenia psów organizują dla swoich klientów egzaminy i zawody na koniec kursu. Warto więc zorientować się czy ośrodek do którego się wybieramy organizuje coś takiego. Możemy spróbować swoich sił, a później podnosić poprzeczkę i spróbować już konkretnych dyscyplin opartych na posłuszeństwie psa.

 

ŹRÓDŁA: www.zkwp.pl, www.rally-o.pl;