Długa wędrówka chihuahua

Mieszkająca w Nowej Zelandii mierząca niespełna 25 centymetrów suczka rasy chihuahua samotnie przebyła drogę pomiędzy Auckland oraz położonym na północy kraju miastem Whangarei. Pokonanie trasy o długości dwustu kilometrów zajęło jej około pół roku.

Źródło: iStochphoto

Właścicielka suczki o imieniu Candy Jamie Lyon zgłosiła jej zaginięcie w lipcu ubiegłego roku. Początkowo sądziła, że sprawa szybko się wyjaśni, gdyż rok wcześniej miała miejsce podobna sytuacja. Wówczas okazało się, że Candy została bezprawnie przygarnięta przez jednego z mieszkańców podmiejskiej dzielnicy Auckland. Nowy właściciel suczki nie chciał jednak jej oddać Jamie Lyon pomimo tego, że dane zapisane w mikroczipie jednoznacznie wskazywały kto jest prawnym opiekunem Candy. Dopiero interwencja miejscowego policjanta umożliwiła powrót psa do domu. Niestety tym razem wyjaśnienie zagadki tajemniczego zniknięcia Candy trwało ponad pół roku.

Jamie Lyon, a zwłaszcza jej córki straciły już nadzieję, że kiedykolwiek zobaczą Candy i bardzo z tego powodu rozpaczały. Pomimo wielu ogłoszeń w miejscowych mediach nie udało się ustalić miejsca pobytu psa. W końcu po ponad pół roku informacja o odnalezieniu suczki nadeszła z odległego o ponad 200 kilometrów drogi od Auckland miasteczka Whangarei. Niestety nie wiadomo w jaki sposób maleńka Candy przebyła taką odległość. Całkiem możliwe, że korzystała po drodze z opieki różnych przypadkowych osób lub nawet ktoś przewiózł ją kilkadziesiąt kilometrów w kierunku północnym samochodem.

Chihuahua to rasa najmniejszych na świecie psów, których długość nie przekracza trzydziestu centymetrów, a prawidłowa waga dorosłego psa wynosi maksymalnie trzy kilogramy. Nazwa tych psów pochodzi od graniczącego z USA meksykańskiego stanu Chihuahua, w którym w połowie XIX wieku odnaleziono protoplastę rasy. Przypuszcza się, że psy chihuahua są spokrewnione z legendarnymi Techichi, które hodowali zamieszkujący na terenie obecnego Meksyku w latach 800-1000 naszej ery Toltekowie. Obecnie chihuahua są popularne na całym świecie, a ze względu na niewielkie rozmiary mogą być hodowane przez osoby zamieszkujące w niewielkich mieszkaniach w centrach dużych miast.