Dlaczego... zwierzak rusza się we śnie?

W trakcie snu kotek potrafi mlaskać, psiak ruszać uszami, a mały królik przebierać łapkami jak podczas biegu. Dlaczego zwierzaki ruszają się i wydają dźwięki w trakcie snu?

Ciekawe, o czym śni ten kociak? Ciekawe, o czym śni ten kociak? Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Sen na stojąco

Choć różnimy się od siebie miejscem i długością snu – wszystkie zwierzęta z człowiekiem na czele potrzebują snu. Mała ryjówka śpi jedynie jedną godzinę dziennie, a wiszący z drzewa leniwiec potrafi przespać aż dwadzieścia godzin. Człowiek śpi najchętniej wygodnie rozłożony na łóżku - podobnie jak pies i kot. Ale inne zwierzaki śpią z akrobacjami – koń i jeleń śpi na stojąco, leniwiec wisi z gałęzi głową w dół... a ptaki - w trakcie latania w powietrzu!

Sen ma nam zapewnić odpoczynek i regenerację organizmu. Po chwili od zaśnięcia wchodzimy w fazę głębokiego snu, zwanego fazą REM. To właśnie wtedy w naszej głowie powstają marzenia senne.

 

Zwierzak śpi jak człowiek

Większość zwierzaków ma marzenia senne tak, jak człowiek. Podczas głębokiego snu możemy zauważyć, że porusza on łapkami jak podczas biegu, merda ogonem, wydaje dźwięki i mlaszcze jak podczas jedzenia. Właśnie przeżywa on piękną przygodę we własnej głowie.

Możemy się jedynie domyśleć o czym śnią psiaki i kociaki. Możliwe, że ich sny przypominają nasze. Pamiętajmy, że wzrok nie jest najważniejszym zmysłem dla kota i psa. Węch, słuch i dotyk są dla nich równie ważne. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że w ich marzeniach sennych występuje więcej zapachów, dźwięków i dotyku.

 

Słodkich snów maleńki!