Dlaczego warto zdecydować się na czworonoga?

Posiadanie psa jest niewątpliwie przyjemnością, ale również i obowiązkiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed jego pojawieniem się w naszym domu? O jakie rzeczy musimy zadbać, aby nasz nowy czworonożny przyjaciel dobrze czuł się w nowym miejscu?

 

Źródło: pexels.com

1. Dlaczego warto zdecydować się na czworonożnego pupila?

2. Jak oswoić psa z nowym miejscem?

3. Podstawowe artykuły dla psa - co trzeba mieć w domu przed pojawieniem się zwierzęcia?

 

Dlaczego warto zdecydować się na czworonożnego pupila? 

Istnieje wiele różnych powodów, dla których decydujemy się na posiadanie zwierzątka w domu: lubimy się nimi zajmować, potrzebujemy towarzystwa a także po prostu chcemy zapewnić jednemu z mieszkańców schroniska lepszy dom. Niezależnie od naszych pobudek powinniśmy jednak zawsze pamiętać, że pies czy inne zwierzę, jakie zdecydujemy się kupić lub zaadoptować, to nowa odpowiedzialność w naszym życiu. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na małe pieski do oddania, czy też odwiedziliśmy lokalne schronisko, zanim pies pojawi się w naszym domu, musimy przeprowadzić w nim pewne zmiany i zadbać o odpowiednie wyposażenie.

 

Jak oswoić psa z nowym miejscem?

Gdy przynosimy do domu naszego nowego czworonożnego przyjaciela warto pamiętać o tym, że dla zwierzęcia jest to zupełnie nowe, nieznane i niepewne miejsce. Dajmy mu więc czas na to, aby oswoił się z naszym domem czy mieszkaniem, a także aby zaufał nam samym. Wiele psów ma naturę eksploratorów, w związku z czym powinniśmy pozwolić im na to, aby poznały dobrze swój nowy dom. Należy jednak zadbać o to, aby nasz nowy pupil mógł zrobić to w sposób bezpieczny, z dala od odsłoniętych kabli czy ostrych kantów mebli. Im młodszego psa wybraliśmy, tym bardziej ostrożni musimy być w pierwszych dniach po zakupie lub adopcji.

Drugą rzeczą, o której warto pamiętać w pierwszych kontaktach z naszym nowym pupilem, jest cierpliwość. Pamiętajmy, że dla czworonoga zarówno nasza obecność, jak i nasz dom to zupełnie nowe doświadczenia i będzie on potrzebował czasu, aby się do nas przyzwyczaić. Z tego powodu powinniśmy również zadbać o to, aby spędzać z psiakiem jak najwięcej czasu, by ten mógł nawyknąć do brzmienia naszego głosu, zabaw i komend.
 

Podstawowe artykuły dla psa - co trzeba mieć w domu przed pojawieniem się zwierzęcia?

Nim zdecydujemy się na przyniesienie psa do naszego domu, musimy również zaopatrzyć się w szereg podstawowych produktów, dzięki którym będzie mu u nas dobrze. Zaliczamy do nich kolejno:

 

  • miski i dobrej jakości karma: wybrane przez nas miski powinny być dość ciężkie, by nie dało się ich tak łatwo przewrócić. Z kolei im lepszą karmę i przysmaki zapewnimy naszemu pupilowi, tym zdrowszy i szczęśliwszy będzie;
  • legowisko: jeżeli nie chcemy, aby pies spał z nami w łóżku, zapewnienie mu osobnego miejsca to podstawa. W przypadku, gdy posiadamy taras lub ogród, warto również rozważyć kojce dla psów;
  • zabawki: psy gryzą rzeczy nie tylko dla rozrywki czy ze względu na zmianę zębów na stałe, ale również wtedy, gdy chcą pozbyć się nadmiaru stresu. Zapewnienie psiakowi zabawek nauczy go więc, że znajduje się w przyjaznym otoczeniu, jak i zapewni zabawę i możliwość nawiązania z nami mocniejszej relacji;
  • smycz, obroża i akcesoria do pielęgnacji: smycz i obroża są absolutną podstawą każdego spaceru, chociaż w przypadku większych ras warto również rozważyć kaganiec. Jeżeli nasz pupil ma długą lub gęstą sierść, nie możemy również zapomnieć o szczotce i innych artykułach do pielęgnacji.