Dlaczego warto zaadoptować psa seniora?

Decydując się na psa najczęściej wybieramy szczeniaka. Bo taki słodki, bezbronny, bo pełen energii i tyyyle go można nauczyć. Ale dorosły pies to równie dobry towarzysz. Dlaczego?

Źródło: www.k9action.eu

1. Dojrzały pies nie ma przed tobą tajemnic.

Pies dojrzały to nie tylko taki, który już nie urośnie, ale też taki, który ma stabilny charakter i ukształtowaną osobowość. Wybierając kilkuletniego czworonoga nie musisz się zastanawiać, jak duży będzie (bo osiągnął już docelowe wymiary), możesz też zupełnie świadomie zdecydować się na zwierzę o odpowiadającym ci temperamencie.

2. Pies – senior współpracuje i chętnie się uczy.

Pupil, który szczenięce lata ma już dawno za sobą, jest spokojniejszy i bardziej wyczulony na komunikaty wysyłane przez opiekuna. Zazwyczaj rozumie podstawowe komendy, wie, co to „siad”, „zostań” i „noga”, umie chodzić na smyczy i z przyjemnością uczy się nowych sztuczek.

3. Kilkulatek nie potrzebuje ciągłego nadzoru.

Szczeniak bawi się i dokazuje. Pies – senior jest spokojniejszy, ma mniej energii, tym samym nie jest tak bardzo absorbujący. Czasowe nadwyżki z pewnością spożytkujesz na coś przyjemniejszego niż ciągłe wycieranie podłogi.

4. Pies dojrzały szybko przystosowuje się do nowych warunków.

Dla malucha wszystko jest nowe. Pies, który sporo już przeżył, wie jak to jest być częścią stada i doskonale zna swoje miejsce. Dlatego nie w głowie mu sprawdzanie granic, a zamiast rozbrykanego psiaka, który chciałby być wszędzie i móc wszystko, dostajesz przyjaciela, który umie przestrzegać zasady.

5. Psi senior jest cierpliwy i tolerancyjny.

To znakomity towarzysz dla kilkulatka! Szczeniak jest jak kolejne dziecko w domu. Będzie rozrabiał, dokazywał, a najmłodszych mieszkańców domu traktował jako kompanów do zabawy. Pies – senior będzie zrównoważonym opiekunem, który wiele zniesie i wiele wybaczy.

6. Dojrzały czworonóg to mniejszy bałagan.

Kilkulatek zazwyczaj jest przyzwyczajony do mieszkania w domu. Nie sika na podłogę, nie podgryza nóg od stołu i nie przeżuwa kapci. Jeśli ma jakieś braki w wychowaniu – szybko je nadrobi, bo wraz z wiekiem nabył umiejętność uczenia się.

7. Pies kilkuletni ma mniejsze wymagania.

Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na ruchowe szaleństwa. Starszy pies nie potrzebuje już wielokilometrowych biegów i godzinnych szaleństw z piłką. Owszem, potrzebuje ruchu, ale w ilości, jaką jest w stanie mu zapewnić nawet mniej energiczny opiekun.

8. Pies – senior spełni marzenie o czworonogu tych, którzy boją się długoterminowych zobowiązań.

Kilkuletnie zwierzę jest świetnym wyborem dla starszych osób, które nie wiedzą, czy w dalszej przyszłości będą miały siłę i możliwość zajmować się czworonogiem.

9. Czworonożny przyjaciel z przeszłością jest oddany i wierny.

Pies, który ma swoją historię, być może stracił opiekuna, albo długo czekał na adopcję, będzie wdzięczny za nowy dom, jak żaden inny. Odpłaci się przywiązaniem i bezwarunkowa miłością.